Samorząd

Głosowanie przeciw budżetowi nie oznacza głosowania przeciwko inwestycjom

Na prośbę Radnego Powiatu Grójeckiego Adolfa Maciaka, publikujemy jego odpowiedź na artykuł Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Grójeckiego – Adama Balcerowicza.

Drodzy Mieszkańcy Gminy Belsk Duży! W odpowiedzi na ostatni artykuł Pana Radnego Adama Balcerowicza, chciałbym oświadczyć, że jako wieloletni Radny Powiatowy gmin Belsk Duży, Błędów, Pniewy zawsze zabiegałem, zabiegam i będę zabiegał o realizację zadań drogowych na naszym terenie. Odnośnie dróg, które zostały ujęte w budżecie powiatu na 2023 rok, oświadczam, że od kilku lat zabiegałem o przebudowę drogi Sadków-Lewiczyn, odcinek od Lewiczyna do Polskiej Akademii Nauk wraz z chodnikiem. Na początku tej kadencji zgłaszałem również przebudowę drogi Rosochów-Rożce. Chcę również zaznaczyć, że zgłaszałem do remontu inne drogi powiatowe z terenu gminy Belsk Duży. Dla przykładu, droga powiatowa od Traktu Królewskiego do Anielina swoją nawierzchnią nie spełnia standardów drogi powiatowej. Od kilku lat mieszkańcy zgłaszają tę drogę do remontu, ja również składałem interpelację dotyczącą przebudowy tej drogi i w dalszym ciągu będę o to zabiegał. Ponadto, zabiegałem o drogi przechodzące przez Kussy, Lewiczyn, Boruty, Julianów i Bodzew oraz o dokończenie drogi Lewiczyn-Sadków do Urzędu Gminy Belsk Duży, ale wymienione drogi nie zostały uwzględnione przez Zarząd Powiatu w obecnym budżecie na rok 2023.

Na początku sesji uchwalającej budżet powiatu, dowiedziałem się, że część Radnych Powiatowych nie otrzymała maila z informacją o wprowadzanych autopoprawkach do budżetu (zmiany w budżecie zostały wprowadzone w ostatniej chwili, bez konsultacji, bez opinii komisji i niezgodnie z regulaminem pracy Rady Powiatu). Uchwała budżetowa jest to najważniejsza uchwała jaką Radni podejmują w ciągu roku. Za organizację i przebieg sesji odpowiada Przewodniczący Rady Powiatu Pan Janusz Karbowiak. Zgodnie z regulaminem pracy Rady Powiatu, wszyscy Radni powinni zostać poinformowani w odpowiednim terminie o autopoprawkach zgłoszonych przez Zarząd. Niestety, punkt ten nie został spełniony. Drugim uchybieniem regulaminu ze strony Przewodniczącego było niedopuszczenie do dyskusji nad autopoprawkami zgłaszanymi do budżetu. W związku z wymienionymi przeze mnie uchybieniami w sprawie procedowania budżetu powiatu, postanowiłem głosować przeciwko uchwale budżetowej Powiatu, co nie oznacza, że jestem przeciw inwestycjom zawartym w tym budżecie.

Od Pana Wiceprzewodniczącego Adama Balcerowicza, który jest współodpowiedzialny za prawidłowe i zgodne z regulaminem funkcjonowanie komisji i sesji powiatowych, oczekiwałbym, aby wszyscy Radni Powiatowi otrzymywali odpowiednio wcześniej materiały dotyczące nadchodzących komisji oraz sesji Rady Powiatu. W jednym ze zdań swojego artykułu, Pan Balcerowicz oznajmia, że w czasie, kiedy ja byłem Radnym Powiatowym w poprzedniej kadencji, na terenie gminy Belsk Duży wykonano jedynie 240m drogi powiatowej Bartodzieje-Warpęsy. Chciałbym jednak zaznaczyć, że w poprzedniej kadencji na lata 2014-2018, z terenu gminy Belsk Duży nie było praktycznie żadnego Radnego Powiatowego. Ja swój mandat otrzymałem po przedwcześnie zmarłym Radnym ś.p. Stanisławie Sitarku, czyli na 8 miesięcy przed zakończeniem ówczesnej kadencji i w momencie kiedy budżet na rok 2018 był już uchwalony! Pan Balcerowicz, w ten sposób wprowadza opinię publiczną w błąd. Dziwi mnie, że jako dyrektor filii banku i kierownik ośrodka zdrowia w Belsku Dużym, rozpowszechnia nieprawdziwe informacje na mój temat. Na podstawie tych nieprawdziwych informacji próbuje instruować wyborców na kogo mają głosować w nadchodzących wyborach samorządowych.

Chciałbym podkreślić, że dzięki moim staraniom popłynęło duże dofinansowanie z funduszy rządowych na drogi powiatowe – m.in. 2.7 mln na drogę powiatową Lewiczyn-Sadków. W tym miejscu, serdecznie dziękuję Panu Posłowi Markowi Suskiemu i Panu Senatorowi Stanisławowi Karczewskiemu za pomoc w pozyskiwaniu środków rządowych na drogi powiatowe, szpitale, placówki oświatowe i inne obiekty publiczne w powiecie grójeckim.

Adolf Maciak
Radny Rady Powiatu Grójeckiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *