Belsk Duży Samorząd

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Dziś 11 listopada, a więc Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku jest ono inne niż zwykle…

Polska odzyskiwała niepodległość stopniowo. Dlaczego jednak świętujemy 11 listopada? Jest tak, bowiem to własnie wtedy zawarto rozejm w Compiègne, pieczętujący ostateczną klęskę Niemiec podczas I wojny światowej.

W tym toku Gmina Belsk Duży, w związku z pandemią koronawirusa zrezygnowała z uroczystego celebrowania odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Wójt Gminy – Władysław Piątkowski oraz Przewodniczący Rady Gminy – Bogusław Sikorski złożyli jednak kwiaty na grobie księcia Zdzisława Lubomirskiego, który pochowany jest za belskim kościołem parafialnym. Wiązanki złożyły również delegacje PSP im. Jana Pawła II oraz harcerzy ze Szczepu Drużyn im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego.

Zdzisław Lubomirski, członek Rady Regencyjnej odegrał bardzo dużą rolę w odzyskaniu przez Polskę Niepodległości. To właśnie z inicjatywy księcia, 7 października 1918 roku została ogłoszona deklaracja niepodległości.

O Narodowym Święcie Niepodległości pamiętały również dzieci i młodzież z gminnych szkół. Na profilach szkół na facebooku znajdziemy piękne wykonania hymnów państwowych, zdjęcia z kotylionami czy krótkie akademie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *