Edukacja

Andrzejki w szkołach

Dzieci i młodzież z terenu gminy Belsk Duży zapoznały się w ostatnich dniach z historią i tradycjami związanymi z andrzejkami.

Andrzejki to popularny wieczór wróżb, które powinny być odprawiane w nocy z 29 na 30 listopada. Niegdyś wróżby miały charakter wyłącznie matrymonialny. Przeznaczone były bowiem jedynie dla dziewcząt. Męskim odpowiednikiem były katarzynki. W dzisiejszych czasach jest to zabawa gromadząca młodzież obojga płci.

W salach i zdalnie
– 29 listopada 2021 r. uczniowie naszej szkoły świętowali Andrzejki. Dzieci zapoznały się z ich historią i tradycjami. Wspólnie z nauczycielami w swoich salach oraz zdalnie wróżyli starając się poznać swoją przyszłość – napisała na swoim profilu szkoła w Lewiczynie.

Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, dziecko, ludzie stoją i w budynku
Andrzejki w Lewiczynie

Andrzejki z klasą
Poprzez wspólną zabawę integrowali się również uczniowie z Łęczeszyc. – w Naszej Szkole odbyły się ,,Andrzejki z klasą”. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością przy organizacji zabaw i wróżb w swoich klasach. – napisano na profilu szkoły.

Może być zdjęciem przedstawiającym 7 osób, dziecko, ludzie siedzą, ludzie stoją i w budynku
Andrzejki w Łęczeszycach

Andrzejkowe wróżby
Bawiono się również w PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie. A efekty tych zabaw można obejrzeć w obszernej galerii na stronie Facebookowej szkoły.

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby, dziecko, ludzie stoją i w budynku
Andrzejki w Zaborowie

Fot. PSP Lewiczyn/PSP Łęczeszyce/PSP Zaborów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *