Edukacja

Collegium Młodych Talentów

W piątek, 11 stycznia br. klasy II belskiej szkoły podstawowej udały się na spotkanie w ramach projektu Collegium Młodych Talentów. Uczniowie byli w Collegium Civitas i Muzeum Narodowym w Warszawie.

Spotkanie w Muzeum Narodowym rozpoczęło się w Galerii Sztuki XIX w. Przed “Autoportretem” Józefa Mehoffera i “W altanie” Aleksandra Gierymskiego miała miejsce pogadanka na temat warsztatu malarza. Dużą ciekawostką historyczną dla dzieci była informacja dotycząca powstawania farb w wyniku połączenia spoiwa (najczęściej żółtka jajka) z roztartym na proszek pigmentem (pochodzenia mineralnego) lub barwnikiem (pochodzenia organicznego). W części warsztatowej uczestnicy zajęć podjęli próbę skopiowania rysunku z wykorzystaniem kratki skalującej. Praca ta wymagała dużej cierpliwości i zaangażowania; powstało wiele dość wiernie odtworzonych kopii.

W dalszej kolejności udano się do Galerii Sztuki Średniowiecznej. Tam uczniowie zobaczyli imponujące ołtarze skrzydłowe, przykłady malarstwa, rzeźby drewnianej i kamiennej. Bardzo ciekawa była dla dzieci część zajęć poświęcona badaniu dotykiem właściwości materiałów: drewna, kamienia, metalu. Cykl zajęć w Muzeum Narodowym zakończono. Uczniowie mieli możliwość pobytu wśród dzieł sztuki; nabyli wiedzy, jak należy zachować się w tym miejscu.

W Collegium Civitas dzieci ponownie spotkały się z panem Pawłem Maranowskim, który przedstawił problematykę kultury masowej i kultury popularnej – na przykładzie kreacji współczesnych idoli dzieci. Ćwiczenia zwróciły uwagę uczestników na to, w jaki sposób kreuje się współczesnych idoli oraz jak ich odróżnić od prawdziwych bohaterów i autorytetów. Zajęciom towarzyszyła wspaniała piosenka “Bohater” zespołu dziecięcego Małe TGD. Od poniedziałku dzieciaki śpiewają ją w klasie.

Autor: Kinga Perzyna
PSP Belsk Duży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *