Edukacja

Cóż to była za wycieczka!

Publiczna Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Lewiczynie 12 września br. rozpoczęła sezon wycieczkowy w nowym roku szkolnym 2018/2019. W związku ze zbliżającą się 100-rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie z klas I – VIII wraz z dziećmi ze starszego oddziału przedszkolnego odwiedzili dwa wyjątkowe i ważne pod względem historycznym oraz religijnym miejsca.

Pierwszym z nich było sanktuarium w Niepokalanowie. Ten znany na całym świecie gród Matki Bożej został założony przez św. Maksymilian Maria Kolbe wraz z 20 braćmi franciszkanami, którzy przybyli tu w roku 1927 i postawili na jeszcze pustym polu figurkę Niepokalanej.

Najpierw udaliśmy się do najstarszego budynku w klasztorze, a mianowicie drewnianej kaplicy, uważanej za kolebkę klasztoru. Ksiądz Piotr Hejna odprawił Mszę św. w intencji całej naszej społeczności szkolnej. Dowiedzieliśmy się, że w tej kaplicy modlił się sam święty Maksymilian Kolbe. Poznaliśmy jego poruszającą historię życia, zobaczyliśmy celę, w której mieszkał do 1930 r., a co najważniejsze oddaliśmy cześć jego relikwiom. Na pamiątkę, każdy z uczestników wycieczki otrzymał poświęcony medalik oraz obrazek.

Następnie, po zwiedzeniu Bazyliki Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask udaliśmy się do Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Dworek, w którym urodził się nasz polski kompozytor i pianista oraz otaczający go park nad rzeką Utratą, wzbudziły w nas wielki zachwyt. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała spacerom, które umilały dźwięki mazurków, polonezów, nokturnów płynące ze specjalnych „grzybków” umieszczonych wzdłuż parkowej alei. W ramach lekcji muzealnej uczniowie klas I-VI obejrzeli film dokumentalny o życiu słynnego muzyka, a także rozmawiali o dźwiękach i instrumentach. Przybliżono nam również kulturę XIX wieku. Najmłodsi uczestnicy wycieczki mieli okazję wysłuchać koncertu Chopina, a najstarsi po obejrzeniu filmu zwiedzali dworek Skarbków. Następnie chętni uczniowie z klasy V i VIII, w cieniu drzew, przed domem Chopina z dumą recytowali przygotowane wcześniej wiersze o wielkim kompozytorze.

Na koniec, zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wiedzy udaliśmy się na obiad. Już nie możemy doczekać się następnej wycieczki. Karolina Jaworska Iwona Piotrowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *