Edukacja

Cóż to była za wycieczka!

Publiczna Szkoła Podstawowa im. UNICEF w Lewiczynie 12 września br. rozpoczęła sezon wycieczkowy w nowym roku szkolnym 2018/2019. W związku ze zbliżającą się 100-rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, uczniowie z klas I – VIII wraz z dziećmi ze starszego oddziału przedszkolnego odwiedzili dwa wyjątkowe i ważne pod względem historycznym oraz religijnym miejsca.

Pierwszym z nich było sanktuarium w Niepokalanowie. Ten znany na całym świecie gród Matki Bożej został założony przez św. Maksymilian Maria Kolbe wraz z 20 braćmi franciszkanami, którzy przybyli tu w roku 1927 i postawili na jeszcze pustym polu figurkę Niepokalanej.

Najpierw udaliśmy się do najstarszego budynku w klasztorze, a mianowicie drewnianej kaplicy, uważanej za kolebkę klasztoru. Ksiądz Piotr Hejna odprawił Mszę św. w intencji całej naszej społeczności szkolnej. Dowiedzieliśmy się, że w tej kaplicy modlił się sam święty Maksymilian Kolbe. Poznaliśmy jego poruszającą historię życia, zobaczyliśmy celę, w której mieszkał do 1930 r., a co najważniejsze oddaliśmy cześć jego relikwiom. Na pamiątkę, każdy z uczestników wycieczki otrzymał poświęcony medalik oraz obrazek.

Następnie, po zwiedzeniu Bazyliki Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask udaliśmy się do Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli. Dworek, w którym urodził się nasz polski kompozytor i pianista oraz otaczający go park nad rzeką Utratą, wzbudziły w nas wielki zachwyt. Piękna słoneczna pogoda sprzyjała spacerom, które umilały dźwięki mazurków, polonezów, nokturnów płynące ze specjalnych „grzybków” umieszczonych wzdłuż parkowej alei. W ramach lekcji muzealnej uczniowie klas I-VI obejrzeli film dokumentalny o życiu słynnego muzyka, a także rozmawiali o dźwiękach i instrumentach. Przybliżono nam również kulturę XIX wieku. Najmłodsi uczestnicy wycieczki mieli okazję wysłuchać koncertu Chopina, a najstarsi po obejrzeniu filmu zwiedzali dworek Skarbków. Następnie chętni uczniowie z klasy V i VIII, w cieniu drzew, przed domem Chopina z dumą recytowali przygotowane wcześniej wiersze o wielkim kompozytorze.

Na koniec, zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni wiedzy udaliśmy się na obiad. Już nie możemy doczekać się następnej wycieczki. Karolina Jaworska Iwona Piotrowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *