Samorząd

Dąb Piotr pomnikiem przyrody

Okazały, ponad dwustuletni dąb z Łęczeszyc w dniu 22 lipca decyzją Rady Gminy Belsk Duży zyskał status pomnika przyrody.

– Z wnioskiem o uznanie za pomnik przyrody wystąpiło do belskiej Gminy Nadleśnictwo Grójec, potwierdza Wójt Władysław Piątkowski.

Dąb położony jest na południowo-wschodnim skraju kompleksu leśnego Łęczeszyce. Rośnie na brzegu nowopowstałej uprawy leśnej, doskonale widoczny, otoczony sosnami, świerkami, dębami i grabami, nieopodal sadów. Aktualnym zagrożeniem dla drzewa jest wandalizm ludzki (obdarcie kory w kształcie serca). Pomnik znajduje się w odległości 2,6 km od pieszego belskiego szlaku krajobrazowego (niebieskiego).

Drzewo będzie nosiło nazwę „Dąb Piotr” ku pamięci Jana Piotra Rządkowskiego – tytularnego generała broni Wojska Polskiego, urodzonego w Belsku Dużym, uczestnika walk o niepodległość Polski w I wojnie światowej i wojnie polsko – bolszewickiej, żołnierza patrioty, którego rodzice spoczywają na cmentarzu parafialnym w Belsku Dużym.

– Zbliżające się obchody Stulecia Bitwy Warszawskiej to doskonały moment, aby w ten sposób przypomnieć nazwisko zapomnianego stratega z tamtego okresu, dodaje Wójt.

Projekt uchwały został uzgodniony z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska w Radomiu. Oddziaływanie dębu w całości znajduje się nad nieruchomością Skarbu Państwa będącą w trwałym zarządzie Nadleśnictwa Grójec.

Foto i tekst: Emilia Tomasiak/Urząd Gminy Belsk Duży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *