Edukacja

Ferie zdrowo i sportowo 2018

W dniach 16-17.01.2018 r kolejny już raz uczniowie belskiej podstawówki uczestniczyli w akcji „Ferie zdrowo i sportowo”. Organizatorami corocznych zajęć byli: p. Edyta Kwiatkowska i p. Łukasz Wiśnik. W tym roku nauczycieli wspomogły panie: Katarzyna Lipińska, Karina Kołdra i Monika Kapciak oraz przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej z Grójca. Wśród proponowanych uczniom form spędzania aktywnie czasu wolnego od lekcji znalazły się: zajęcia sportowe, kącik zdrowego stylu życia oraz zajęcia profilaktyczne związane z bezpieczeństwem i cyberprzemocą.

Zajęcia sportowe uczestnicy spotkania rozpoczęli rozgrzewką przy muzyce. Następnie w dwóch grupach wiekowych ( klasy IV-V i VI-VII ) uczniowie rozegrali mecze halowej piłki nożnej i unihokeja. Odbyły się również rozgrywki tenisa stołowego. Nie zabrakło pogadanki o tematyce sportowej. Zajęcia prowadzili nauczyciele wychowania fizycznego: p. Łukasz Wiśnik i p. Edyta Kwiatkowska.

Kolejnym programem spotkania był kącik zdrowego odżywiania i aktywnego trybu życia. Ciekawą prelekcję na temat zasad zdrowego odżywiania i ich wpływu na organizm człowieka przedstawiły młodszym koleżankom i kolegom uczennice z klasy VII. Następnie odbyła się degustacja zdrowej żywności, na którą składały się: sałatki i surówki, koktajle na bazie jogurtów naturalnych i soki owocowe. Tę część zajęć przygotowała p. Katarzyna Lipińska- nauczycielka biologii.

Ostatnia część programu „Ferii zdrowo i sportowo” upłynęła pod znakiem szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Na początek przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej: kapitan Michał Kołacz i starszy strażak Grzegorz Wojciechowski przeprowadzili kampanię na temat bezpiecznych ferii. Poruszyli następujące tematy: „Nie dla czadu”, „Bezpieczna ewakuacja”, „Postępowanie podczas pożarów” oraz „Zasady udzielania pierwszej pomocy” (w tym ćwiczenia praktyczne z użyciem fantomu i defibrylatora AED). Psycholog szkolny p. Karina Kołdra dla uczniów klas VI-VII przeprowadziła prelekcję na temat Cyberprzemocy i uzależnień od komputera. Wykorzystała prezentację multimedialną oraz ulotki informacyjne.

Na zakończenie pierwszego dnia zajęć nastąpiło podsumowanie i rozstrzygnięcie Konkursu Plastycznego. Prace wykonane przez uczniów z klas IV-VII promowały  zdrowy  styl życia oraz profilaktykę uzależnień. Komisja konkursowa w składzie: p. Karina Kołdra, p. Łukasz Wiśnik, p.Michał Kołacz i p. Grzegorz Wojciechowski wyłoniła zwycięzców. Wyniki przedstawiają się następująco:

Klasy VI-V „Recepta na zdrowie”
I miejsce- Weronika Lipińska kl. IV B
II miejsce- Paulina Kamińska kl. IV B
III miejsce- Michał Czarnecki kl. V B

Klasy VI-VII „Nie popadaj w sieć nałogów”
I miejsce- Natalia Mulak kl. VII B
II miejsce- Justyna Czapska kl. VII A i Julka Jaworska kl. VI A
III miejsce- Kinga Ostrowska kl. VII B

Drugiego dnia „Ferii zdrowo i sportowo” uczniowie z klas I-III uczestniczyli w zajęciach z robotyki, gdzie rozwijali swoją kreatywność. Ich starsi koledzy i koleżanki pod opieką p. Edyty Kwiatkowskiej, p. Łukasza Wiśnika i p. Moniki Kapciak udali się do Radomia, gdzie również aktywnie spędzali czas. Wzięli udział w zajęciach na pływalni, gdzie kształtowali ogólną sprawność fizyczną poprzez gry i zabawy ruchowe z elementami Aqua fitness. Doskonalili także umiejętność pływania rekreacyjnego i sportowego. Na zakończenie dnia pełnego wrażeń wszyscy udali się na seans filmowy do Multikina. Wczesnym popołudniem w dobrych nastrojach wrócili do Belska Dużego.

W tegorocznej edycji „Ferii zdrowo i sportowo” wzięło udział 50 uczniów naszej placówki. Celem tegorocznej akcji było wdrażanie dzieci do aktywnego wypoczynku, promowanie zdrowego odżywiania się oraz propagowanie szeroko rozumianej profilaktyki i bezpieczeństwa. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymała pamiątkowy medal, a uczestnicy Konkursu Plastycznego dyplomy i nagrody. Mamy nadzieję, że wszystkie zrealizowane przedsięwzięcia przyczynią się do podniesienia świadomości prozdrowotnej naszych podopiecznych.

Dziękujemy przedstawicielom Straży Pożarnej z Grójca: kapitanowi Michałowi Kołaczowi i starszemu strażakowi Grzegorzowi Wojciechowskiemu za przygotowanie ciekawych prelekcji, zaś przedstawicielowi portalu belskduzy24.pl – p. Krzysztofowi Kowalskiemu za dokumentację fotograficzną. No cóż kolejne „Ferie zdrowo i sportowo” już za rok…

Organizatorzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *