Edukacja

Finał Grójboju ‘2018

9 maja 2018 r. odbył się finał Grójboju pod hasłem „11 listopada 1918 r. w Grójeckiem”. W turnieju wzięły udział 32 dwuosobowe drużyny z gimnazjów i szkół podstawowych powiatu grójeckiego.

Półfinał odbył się 25 kwietnia 2018 r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wacława Skarbimira Laskowskiego w Grójcu. Drużyny rozwiązywały test zamknięty złożony z 50 pytań. Do finału weszło 8 drużyn ze szkół podstawowych i 6 drużyn z gimnazjów, które uzyskały największą liczbę punktów w półfinale Grójboju.

Tegoroczny turniej okazał się bardzo pomyślny dla młodych historyków z terenu naszej gminy. Dwie drużyny z Gimbela i reprezentanci PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie znalazły się w ścisłej czołówce! W finale każda z drużyn mogła uzyskać kolejne 10 punktów odpowiadając przed komisją na cztery zestawy pytań. Uczniowie belskiego gimnazjum i zaborowskiej szkoły przygotowani do turnieju przez historyka pana Krzysztofa Wójcika wypadły świetnie zajmując wysokie finałowe miejsca.

Drużyna z PG im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Belsku Dużym w składzie Eliza Kalinowska (kl. IIIc) i Jakub Lewandowski (kl. IIb) zajęła miejsce III, a Rafał Nowocień i Jakub Maciejczyk (kl. IIa) zdobyli miejsce VI. Reprezentanci Zaborowa – Alicja Kalinowska (kl. VII) i Joachim Wójcik (kl. V) uplasowali się natomiast na miejscu IV.

W nagrodę uczestnicy otrzymali karty podarunkowe do Empiku z możliwością wykorzystania on-line, ważne przez rok o łącznej wartości 1600 zł. Za udział w turnieju półfinaliści i finaliści oraz nauczyciele przygotowujący otrzymali upominki ufundowane przez Burmistrza Gminy i Miasta Grójec pana Jacka Stolarskiego i dyrektor MGBP w Grójcu panią Kingę Majewską. Jedną z nagród była książka dr Remigiusza Matyjasa “Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Wacława Skarbimira Laskowskiego w Grójcu. Tradycje i współczesność”.

Uczestnicy mieli wyjątkową okazję uzyskania autografu autora na swoim egzemplarzu. Cenne nagrody na pewno motywują uczniów do pogłębiania wiedzy o Grójcu i regionie. Tegoroczny konkurs tematem uczcił stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym bardziej nie mogło wśród najlepszych zabraknąć reprezentacji z belskiego gimnazjum. Warto dodać, że uczniowie z Zaborowa byli jedyną podstawówką z gminy Belsk biorącą udział w tym prestiżowym turnieju.

Gośćmi honorowymi konkursu byli: pan Jacek Stolarski – burmistrz Gminy i Miasta Grójec oraz zastępca pan Karol Biedrzycki. Zmagania Grójboju oceniała komisja w składzie: przewodnicząca – dyrektor MGBP w Grójcu pani Kinga Majewska, dr nauk humanistycznych – pan Remigiusz Matyjas oraz wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Grójcu – pan Dariusz Gwiazda. Turniej przygotowała i prowadziła pani Bogumiła Krawczak – starszy kustosz Czytelni MGBP w Grójcu.

Autor: Publiczne Gimnazjum ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Belsku Dużym

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *