Edukacja

Gierała gościł w Belsku

26 marca na zaproszenie pań Natalii Łyjak i Ewy Jakubiak do szkół w Belsku Dużym zawitał Zenon Gierała – pisarz, regionalista, gawędziarz pasjonujący się folklorem, autor wielu książek  m. in.: Baśni i legend ziemi radomskiej, Baśni i legend ziemi świętokrzyskiej, Od kusaków do szczodraków, Zapomniana historia. Opowieść o chłopcu, który został duchem i najnowsza książka Tajemnica starej cerkwi.

Pisarz na początku spotkania przytoczył ważny cytat   Jima Trelease`a: „Naród, który mało czyta, mało wie. Naród, który mało wie, podejmuje złe decyzje -w domu, na rynku, w sądzie, przy urnach wyborczych. Niewykształcona większość może przegłosować wykształconą mniejszość “- to bardzo niebezpieczny aspekt demokracji” – zwrócił uwagę na czytelnictwo i zachęcał do systematycznej lektury, która rozbudzi wyobraźnię każdego młodego czytelnika.
Autor, namawiał  dzieci i młodzież do zainteresowania się swoim regionem, historią miejscowości, z której pochodzą. Proponował, aby stali się lokalnymi poszukiwaczami starych i odchodzących w zapomnienie lokalnych historii, które mogą odszukać w opowieściach swoich dziadków i pradziadków.

Pisarz chętnie żartował, wróżył dzieciom i młodzieży, zadawał pytania i nagradzał kartkami ze swoimi rysunkami z książek. Autor legend w swoim wystąpieniu zaprezentował piękne ilustracje ze swoich dzieł. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali legend związanych z najbliższą okolicą.   Na zakończenie spotkania chętni uczniowie otrzymali autograf od pisarza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *