W związku z licznymi pytaniami Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grójcu wydała specjalny komunikat. Znajdują się w nim odpowiedzi na wiele pytań, a także ważne informacje odnośnie m.in. kwarantanny!
1.Wszystkie osoby objęte kwarantanną na podstawie decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Grójcu otrzymają taką decyzję drogą pocztową. Biorąc pod uwagę dużą ilość tych decyzji oraz ograniczenia w pracy placówek pocztowych bardzo prosimy o cierpliwość.
2.Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Grójcu nie posiada testów do badań w kierunku COVID19 oraz nie pobiera próbek do badań na COVID19, nie posiada do rozdawania środków dezynfekcyjnych ani ochrony osobistej (rękawiczki, maseczki), nie wystawia recept ani zwolnień lekarskich oraz nie udziela porad lekarskich.
3.Osoby , które mają wynik dodatni i nie mają objawów choroby przebywają na podstawie decyzji w izolacji. Powtórne próbki pobierane są po upływie 10-12 dni (u dzieci po upływie 14 dni) od momentu pobrania pierwszego wymazu. O pacjentach z objawami decyduje lekarz prowadzący.
4.Osoby przebywające w kwarantannie posiadające wynik ujemny będą miały pobrane kolejny wymaz po 7 dniach od pobrania pierwszej próby (lub w pierwszym wolnym terminie). Jeżeli kolejna pobrana próba da wynik ujemny osoba taka kończy kwarantannę i przystępuje do pracy.
I jeszcze zasady dla poddanego izolacji w warunkach domowych:
ZALECENIA DO IZOLACJI DOMOWEJ
1. O stanie zdrowia Twojego lub/i dziecka informuj lekarza, który zlecił izolację domową. W sytuacji pogorszenia stanu zdrowia natychmiast wzywaj karetkę pogotowia informując o rozpoznaniu COVID i jedź do szpitala.
2. Przebywaj (całą dobę) w jednym pokoju, w którym nie mieszkają/ nie przebywają inni domownicy. Otwieraj okno, wietrz pokój. Jeśli musisz opuścić ten pokój – usta i nos osłoń maseczką (chirurgiczna lub samodzielnie sporządzona z gazy i tasiemek). Inni domownicy nie powinni przebywać w odległości mniejszej niż 1m. Nie wynoś rzeczy z pokoju, z którego korzystasz. Jeśli masz do wyrzucenia śmiecie to zapakuj je w plastikowy worek (poproś o zawieszenia pustego worka na klamce) i wystaw za drzwi, zostaw, inny pomagający domownik wyrzuci zgodnie z niżej zamieszczoną instrukcją.
3. Nie wchodź do innych pomieszczeń jeśli ktoś w nich przebywa.
4. Jeśli nie mieszkasz sam – nie korzystaj z wentylatorów, klimatyzacji.
5. Jeżeli nie możesz mieć oddzielnej dla siebie łazienki/toalety to staraj się ją używać jako ostatni z domowników i myj po sobie pomieszczenie, dezynfekuj WC, myj dokładnie ręce. Używaj wyłącznie własnych ręczników, powieś je w innym miejscu niż ręczniki pozostałych domowników.
6. Nie używaj wspólnych z innymi domownikami naczyń. Korzystaj tylko z wydzielonych dla siebie oddzielnych sztućców, talerzy, kubków, szklanek. Naczynia myj w zmywarce (minimum 60⁰C) lub ręcznie środkiem myjącym do tłustych naczyń i płucz gorącą wodą (można je na koniec sparzyć). Po każdym zmywaniu myj ręce wodą z mydłem.
Jak sprzątać mieszkanie, w którym izolowany jest jeden (dwoje chorych) a reszta jest zdrowa, – dezynfekcji (chusteczkami, sprayem) wymagają:
– klamki do drzwi, blaty stołowe, armatura łazienkowa, toalety i uchwyty toaletowe, telefony, klawiatury, tablety, stoliki nocne. Po dezynfekcji nie wycieraj zdezynfekowanych powierzchni. Najlepiej rób to w gumowych rękawiczkach.
Pranie ubrań, pościeli używanej przez osobę zakażoną – „wsad do pralki” powinno się pakować w rozpuszczalny worek (jeśli osiągalny, powinny być dostępne przez internet) i prać w temperaturze najwyższej dopuszczalnej dla pranych tkanin, używaj ubrań, które można prać w temperaturze 60⁰C.
Jeśli taki worek nie jest dostępny to chory powinien pakować brudne rzeczy do worka materiałowego, pranego razem z załadowanym praniem. Worek warto powiesić na klamce pokoju w którym przebywa zakażony domownik. Po załadunku dezynfekuj z zewnątrz pralkę i jej okolicę, umyj i zdezynfekuj ręce.
Nie wysyłaj prania do pralni.
Wyrzucanie śmieci – zalecenia dla osoby wyrzucającej śmiecie z twojego domu/ mieszkania – załóż gumowe rękawiczki, zapakuj śmieci w worek, po zamknięciu pierwszego worka zdejmij rękawiczki , zapakuj w drugi worek, wyrzuć. Umyj i zdezynfekuj ręce.
Osoby z kontaktu domowego z chorym mają najwyższe ryzyko zakażenia, nie każdy choruje pełnoobjawowo. WSZYSCY DOMOWNICY PODLEGAJĄ KWARANTANNIE PRZEZ 14 DNI OD OSTATNIEGO KONTAKTU Z OSOBĄ Z POTWIERDZONYM ZAKAŻENIEM:
1. Nie mogą opuszczać domu, robić zakupów.
2. Poruszają się w obrębie pomieszczeń, w których nie jest izolowany chory lub własnym przydomowym ogrodzie bez kontaktu z chorym ani sąsiadami.
3. Należy poprosić telefonicznie/ mailowo o pomoc, osoba dostarczającą potrzebne produkty ma zostawiać je pod drzwiami Twojego domu/mieszkania i zawiadamiać w ustalony sposób, tak by nie kontaktować się bezpośrednio.