Edukacja

Nauczyciel Wolontariusz roku 2017

Pani Katarzyna Lipińska, nauczyciel przyrody, biologii i geografii w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Belsku Dużym, została zgłoszona do konkursu organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Nauczyciel – wolontariusz roku 2017”.

Warunkiem uczestnictwa w konkursie było nagranie 90 sekundowego filmu prezentującego sylwetkę kandydata oraz pisemne umotywowanie kandydatury pani Kasi. Grupa uczniów, rodziców, nauczycieli oraz dyrekcja PSP im. JPII wzięła udział w projekcie, którego efekty można obejrzeć pod wskazanym linkiem https://www.youtube.com/watch?v=ou5LO7WkPAg

Załączamy również tekst uzasadnienia i trzymamy kciuki za panią Kasię.

UZASADNIENIE ZGŁOSZENIA PANI KATARZYNY LIPIŃSKIEJ DO KONKURSU NAUCZYCIEL – WOLONTARIUSZ ROKU 2017

Uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz dyrekcja Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Belsku Dużym zgłaszają panią Katarzynę Lipińską do konkursu „Nauczyciel – Wolontariusz Roku 2017.”

Kandydaturę pani Kasi można by motywować na wiele sposobów. Trudno jest ubrać w słowa jej czyny, które na co dzień nie szukają rozgłosu, bo przecież jak mawiał Henryk Sienkiewicz, “Słowa nie powinny być większe od czynów.”  W filmie zgłoszonym do konkursu próbowaliśmy opisać ją poprzez litery jej imienia – K jak konkretna, A jak autentyczna, S jak skromna, I jak inspirująca, A jak…, ale nawet gdyby próbować użyć wszystkich liter alfabetu, obraz nadal mógłby być niepełny.

Nie sposób wymienić wszystkie akcje charytatywne, które inicjowała lub w których brała udział na przestrzeni dwudziestu lat pracy w naszej placówce. Były wśród nich zbiórki dla powodzian, zbiórki dla podopiecznych schronisk, zbiórki dla podopiecznych domów dziecka oraz ośrodków opieki osób niepełnosprawnych zbiórki makulatury, Góra Grosza, organizowanie pomocy finansowej dla potrzebujących uczniów naszej szkoły oraz ich rodziców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji materialnej lub zdrowotnej, pozyskiwanie sponsorów i wiele innych. Nie ulega jednak wątpliwości, że jej znakiem rozpoznawczym są „Zakręcona akcja” i „Szlachetna Paczka.”

Zapewne wielu nauczycieli może się pochwalić podobnymi, a nawet większymi zasługami. Jednak niewielu jest tak skutecznych, zdeterminowanych i wytrwałych jak Kasia. Kiedy siedem lat temu po raz pierwszy we współpracy ze Stowarzyszeniem „Przyszłość naszych dzieci” ogłaszała zbiórkę nakrętek, nie sądziła, że ich ilość z kilku worków wzrośnie do 1571,66 kg. Podobnie było ze Szlachetną Paczką. W zeszłym roku udało jej się zmobilizować społeczność szkolną do podjęcia wyzwania jakim było zostanie darczyńcą „Szlachetnej Paczki”. Nie minął nawet rok, a w naszej szkole mamy już ponad dziesięciu nauczycieli wolontariuszy „Szlachetnej Paczki”, których Kasia jest liderem.

Ponadto, można powiedzieć, że Kasia z zamiłowania i z racji nauczanego przedmiotu jest także „wolontariuszem przyrody” i zdrowego stylu życia. Jest organizatorem licznych akcji prozdrowotnych (np. „Trzymaj formę”, „Listy do Ziemi”) oraz wielu innych na terenie szkoły oraz w środowisku lokalnym. Wspaniale odnajduje się także w roli wychowawcy, najczęściej wychodząc pond to, co wynika z jej obowiązków.

Pracując w szkole im. Jana Pawła II nie sposób nie kierować się w życiu jego nauką. Nie chodzi tu o bierne przytaczanie jego słów czy zgłębianie wiedzy o jego życiu i dokonaniach. Najważniejsze zdaje się być czynne potwierdzenie jego słów „Nie budujcie mi pomników, zróbcie coś dobrego dla ludzi.” Codzienna praca i zaangażowanie Kasi jest żywym dowodem na to, jak swoim przykładem można zainspirować innych.

Jesteśmy głęboko przekonani, że pani Kasia Lipińska w pełni zasługuje na miano Wolontariusza Roku 2017. Dla nas, nosi tytuł najlepszego wolontariusza już od lat.

Autor: Ilona Szymańska / PSP Belsk Duży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *