W Publicznej Szkole Podstawowej w Belsku Dużym otwarto Salę Pamięci. Jest ona poświęcona dwóm wielkim Polakom – Papieżowi Janowi Pawłowi II oraz księdzu Zdzisławowi Jastrzębiec Peszkowskiemu.
Belska podstawówka postanowiła uczcić pamięć nie tylko swojej szkoły, ale także zamkniętego w 2019 roku z powodu reformy – gimnazjum. Obie placówki to wielka, a zarazem piękna historia naszej gminy. Patroni to wielcy Polacy. Papież – Jan Paweł II oraz ks. Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski – kapelan „Rodzin Katyńskich” i pomordowanych na Wschodzie.
Uroczystość swą obecnością zaszczycili znamienici goście. W progach belskiej podstawówki dyrektor Teresa Bogdańska witała: senatora Stanisława Karczewskiego, dyrektora radomskiej delegatury Kuratorium Oświaty – Wojciecha Nalberskiego, a także władze gminne na czele z Wójtem Gminy Władysławem Piątkowskim i Przewodniczącym Rady Gminy – Bogusławem Sikorskim. Obecni byli również: Dyrektor GZOPO – Maria Walewska-Żółcik, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, harcerze (na czele z dh Tomaszem Fliszkiewiczem), ks. Jarosław Siuchta, radni gminni, dyrektorzy szkół podstawowych, emerytowani nauczyciele, przedstawiciele rejonu energetycznego w Grójcu, przedstawiciel firmy Ferrero, urzędnicy gminnni czy kierownictwo GOSiR-u.
Po oficjalnym powitaniu udano się na krótko do Sali Pamięci. Tam część z zaproszonych gości w asyście dyrektor placówki przecięło biało-czerwoną wstęgę i dokonało oficjalnego otwarcia. Salę poświęcił proboszcz belskiej parafii – ks. Jarosław Siuchta. Ze względów sanitarnych duża część gości oglądała ceremonię otwarcia w formie wideo.

UROCZYSTE OTWARCIE SALI PAMIĘCI [KLIKNIJ TUTAJ]
Gdy powrócono na salę, o historii szkoły podstawowej w Belsku Dużym opowiadali: Teresa Bogdańska, była dyrektor placówki – Małgorzata Więckowska, a także absolwent szkoły podstawowej – Bogusław Sikorski. Historię gimnazjum przypomnieli: Edyta Sańpruch (pracująca od początku do końca Gimbela), a także Hubert Bator (Prezes Banku, absolwent) oraz Dyrektor GZOPO – Maria Walewska-Żółcik.

UROCZYSTA AKADEMIA [KLIKNIJ TUTAJ]
Piękna, a zarazem długa akademia miała charakter Księgi Pamięci. Uczniowie, nauczyciele, a także absolwenci obu szkół opowiedzieli o życiu Jana Pawła II i ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Momentami unoszące się dźwięki pięknych pieśni i wierszy chwytały za serce. Autorkami programu były panie: Edyta Sańpruch, Justyna Dąbrowska, Hanna Jasińska, Renata Włodarska oraz Ewa Augustowska.
– Dziękuję Wam za tą wspaniałą lekcję historii i patriotyzmu. Dziękuję nauczycielom, którzy w końcówce roku szkolnego znaleźli czas, aby powstał ten piękny program – powiedziała na gorąco dyrektor Teresa Bogdańska.
Pełna wzruszenia natomiast była przedstawicielka Rodzin Katyńskich.
– Bardzo się wzruszyłam dzisiejszą uroczystością, bardzo dziękuję za zaproszenie. Do tych wszystkich tekstów nie mogę nic dodać. Wszystko zostało powiedziane. Bogu dziękuję, że ci dwaj, Wielcy Polacy, którzy darzyli się wielkim szacunkiem i przyjaźnią spotkali się dziś w tej szkole.
O budowaniu wartości wspólnoty mówił Senator Stanisław Karczewski. – W dzisiejszej akademii wystąpili uczniowie, ale także absolwenci. To jest swoista sztafeta pokoleń, przekazywanie wartości. Piękne wspaniałe wartości, o których mówiliście, a które zostały wyśpiewane i wyrecytowane. Umiłowanie ojczyzny, umiłowanie swojej małej ojczyzny jest wielką wartością. My tą historią małych społeczności budujemy historię.
Swoją cegiełkę do Sali Pamięci postanowili również dołożyć harcerze. – Na ręce Pani Dyrektor chcielibyśmy przekazać dwa artefakty, które były gdzieś w naszych zasobach, ufundowane przez pierwszą Radę Rodziców przy belskim gimnazjum. Jest to pierwsza koszulka, a drugie to flaga gimnazjum, która wędrowała z nami po polskiej ziemi, a także za granicą – powiedział Komendant Szczepu Drużyn im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego – dh Tomasz Fliszkiewicz.
Głos zabrał również dyrektora radomskiej delegatury Kuratorium Oświaty – Wojciech Nalberski. – Potwierdzam słowa moich przedmówców. Wasz spektakl i mnie chwycił za serce. Bardzo się cieszę, że mamy taką młodzież, która wspaniale te wartości i dziedzictwo kultywuje.
– Z ust moich przedmówców padło tyle wspaniałych słów, że ja zdecydowanie chciałbym się do nich przyłączyć. Chciałbym również złożyć na ręce pani dyrektor ogromne podziękowania dla wszystkich nauczycieli oraz pracowników szkoły, którzy tworzyli Salę Pamięci. Efekt jej jest naprawdę bardzo dobry – powiedział na zakończenie Przewodniczący Rady Gminy, Bogusław Sikorski.
Sala Pamięci w PSP Belsk Duży powstała dzięki zaangażowaniu wielu ludzi związanych z gimnazjum oraz podstawówką. Inicjatywę wsparł również Samorząd Gminy Belsk Duży, który przeznaczył na to zadanie środki.