Podsumowanie roku

Podsumowanie 2017 roku

To był bardzo ciekawy rok dla gminy Belsk Duży. Co działo się w 2017? Zapraszamy do przeglądu najważniejszych wydarzeń minionego roku!

STYCZEŃ
Na sportowo weszli w nowy, 2017 rok uczniowie PSP im. Jana Pawła II w Belsku Dużym. Rywalizowali oni w noworocznym turnieju piłki ręcznej i piłki nożnej zorganizowanym przez Uczniowski Klub Sportowy.

“Fundusze do wzięcia” – tak brzmiał tytuł materiału Rafała Stangreciaka w programie “Czarno na białym”.  Odcinek wyemitowano 5 stycznia, a dziennikarz TVN24 odwiedził m.in. Belsk Duży, gdzie rozmawiał z Wójtem Gminy – Władysławem Piątkowskim.

“GKS z nowym trenerem!”. 18 dnia stycznia nowym szkoleniowcem belskiego klubu piłkarskiego został Tomasz Niemirski, były szkoleniowiec RKS Rzeczyca.

Koniec miesiąca upłynął pod znakiem Dnia Babci i Dziadka. W każdej ze szkół podstawowych w naszej gminie mieliśmy okazję oglądać bardzo piękne akademie.

LUTY
6 lutego w Kościele pw. Świętej Trójcy uczczono 196. rocznicę śmierci płk. Jana Kozietulskiego.  Na uroczystości pojawili się żołnierze z I Batalionu zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej z porucznikiem Pawłem Kondraciukiem na czele, Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego na czele z por. kaw. och. Tadeuszem Kowalskim i ppor. kaw. och. Marcinem Hubertem, Proporzec dowódcy 1 Bataliony Zmechanizowanego oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej “Warka”.

Dzień później na łamach naszego portalu opublikowaliśmy list otwarty społeczności Publicznego Gimnazjum im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Belsku Dużym dotyczący reformy oświaty.

Choć walentynki przypadają na 14 lutego, to kilka dni wcześniej uczczono to święto. PSP im. Jana Pawła II w Belsku Dużym zorganizowała koncert walentynkowy pt. “Kochajmy się”. Wystąpili uczniowie, absolwenci, była nauczycielka, ale show skradł uczestnik programy “Mam talent” – Paweł “Biba” Binkiewicz.

Kilka dni po opublikowaniu listu otwartego, belskie gimnazjum zdecydowało się na odważniejszy krok. Przy naszej pomocy, stworzyła się akcja #LiceumDlaBelska. My na naszym kanale na Youtube opublikowaliśmy materiał wideo. W nim o #LiceumDlaBelska wypowiadają się Dyrektor Gimnazjum – p. Janina Pawełek, nauczyciel języka polskiego – p. Anna Kocewiak oraz mama jednego z uczniów klasy III – p. Maria Walewska-Żółcik.

Pierwsze dni ferii w belskiej podstawówce przebiegały pod znakiem zdrowia i sportowej rywalizacji.  13 i 14 lutego młodzież z PSP im. Jana Pawła II brała udział w programie “Ferie zdrowo i sportowo”.

MARZEC
Za kilka lat sami lub same będą jeździć do pożarów. Teraz jednak mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat pożarnictwa. 2 marca w PSP im. Jana Pawła II w Belsku Dużym odbył się etap gminny Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.

W dniach 3-5 marca reprezentacja Szczepu Drużyn im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Belsku Dużym wzięła udział w turnieju piłki nożnej REKINY FUTBOLU. Drużyna FC Belsk Duży grała w Mławie po raz pierwszy, w kategorii wiekowej 14-16 lat i zajęła bardzo dobre drugie miejsce!

Grzegorz Żółcik w kategorii gimnazjum oraz Wojciech Dominiak w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Uczestnicy z gminy Belsk Duży zdominowali etap powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, który dobył się 15 marca 2017r.

15 marca w Otrębusach Wójt Władysław Piątkowski odebrał nagrodę dla gminy Belsk Duży za I miejsce w rankingu „dynamika pracujących” podczas konferencji na temat „Zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy jednostek samorządu terytorialnego”.

Rzaba czy żaba? Naprawdę, a może na prawdę? 30 marca w PSP im. Jana Pawła II w Belsku Dużym odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny. Wygrały Karolina Barańska z PSP im. Jana Pawła II z Belska Dużego oraz Karolina Barańska z PSP im. Jana Pawła II z Belska Dużego.

Czy można łączyć pracę w podstawówkach z pracą w szkole wyższej? Otóż można! A najlepiej pokazuje to pani Justyna Błońska, która za swoją pracę została nagrodzona statuetką Belfra Roku!

KWIECIEŃ
Kamil Kaniewski z PSP im. Jana Pawła II w Belsku Dużym triumfował w  Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych. Zmagania odbyły się 10 kwietnia w belskiej szkole, a patronem honorowym był Wójt Gminy Belsk Duży.

12 kwietnia w Muzeum Katyńskim otwarto wystawę poświęconą ks. Zdzisławowi Jastrzębiec Peszkowskiemu. W uroczystości wzięli udział uczniowie belskiego gimnazjum oraz harcerze.

15 kwietnia Portal belskduzy24.pl we współpracy z  Janem Smułkowskim stworzył aplikację (QUIZ) dla mieszkańców gminy Belsk Duży i nie tylko!

We wtorek, 18 kwietnia Związek Sadowników RP wystosował pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Krzysztofa Jurgiela.  W swym liście sadownicy zwracali  się z prośbą o uruchomienie mechanizmów pomocowych związanych z przymrozkami.

MAJ
Gdy tylko zawyje syrena rzucają swoje obowiązki i biegną ratować innych. Strażacy ochotnicy, bo o nich mowa, w tych czasach robią niemal wszystko. Usuwają drzewa z drogi, gaszą pożary, a także zabezpieczają uroczystości. Na początku maja we wszystkich jednostkach z terenu gminy Belsk Duży obchodzono Dzień Strażaka.

Delegacja harcerzy ze Szczepu Drużyn im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Belsku Dużym wzięła udział w uroczystościach 72. rocznicy wyzwolenia obozów systemu Mauthausen-Gusen.

W maju, już po raz dziewiąty uczniowie Publicznego Gimnazjum im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Belsku Dużym udali się w podróż do Katynia by oddać hołd tysiącu pomordowanych na wschodzie. Na Polskim Cmentarzu Wojennym odbyła się uroczysta msza święta oraz Apel Poległych. Wyjazd został dofinansowany przez Samorząd Gminy Belsk Duży.

Dnia 18 maja 2017 roku po raz pierwszy, przedstawiciele belskiej szkoły uczestniczyli w Zlocie Szkół im. Jana Pawła II w Wadowicach.

Już po raz szesnasty uczniowie ze szkół podstawowych z terenu gminy Belsk Duży rywalizowali w konkursie historycznym. W tym roku gospodarzem zmagań była PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie, a najlepszy okazał się Ignacy Woźniak z PSP Łęczeszyce.

CZERWIEC
1 czerwca 2017 r. odbył się Festyn Rodzinny w Zaborowie połączony z promocją szkoły. W środowiskowej zabawie udział wzięła społeczność Zaborowa oraz zaproszeni goście.

W piątek 2 czerwca w Sali Ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Belsku Dużym odbyło się wręczenie nagród w konkursie fotograficznym “Gmina Belsk Duży w obiektywie”. Wśród nagrodzonych znalazły się: Aleksandra Kwiatkowska, Klaudia Stojek, Katarzyna Kwiatkowska, Natalia Śleszyńska, Karolina Gwiazda, Aleksandra Słowińska, Alicja Szewczyk, Natalia Lewandowska, Agata Dudek oraz jedyny mężczyzna w tym gronie: Filip Kępka.

W czerwcu odbyła się także kolejna edycja Nocy Bibliotek, trzecia ogólnopolska, a pierwsza w belskiej bibliotece.

We wtorek, 6 czerwca dokonano odbioru parkingu znajdującego się przed Urzędem Gminy w Belsku Dużym.

W czwartek, 8 czerwca w murach belskiej podstawówki miała miejsce premiera przedstawienia “Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. W głównych rolach tym razem wystąpili… Rodzice dzieci uczęszczających do Przedszkola “Czerwony Kapturek” przy PSP im. Jana Pawła II w Belsku Dużym.

OSP w Belsku Dużym na już 100 lat! 10 czerwca belscy ochotnicy uroczyście uczcili swój piękny jubileusz.

Sportowcy czterech szkół z terenu gminy Belsk Duży poczuli się jak na prawdziwiej olimpiadzie! 19 czerwca odbyła się bowiem XXII Gminna Spartakiada Sportowa!

LIPIEC
W lipcu kolejny sukces osiągnął Błażej Jakóbowski. Kolarz grójeckiego WGR Team oraz mieszkaniec Belska Dużego zajął trzecie miejsce w kategorii Elita podczas 4. edycji małej Ligi XC.

W piątek 7 lipca w Sali Ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Belsku Dużym Wójt Władysław Piątkowski wręczył medale za długoletnie pożycie małżeńskie. Odznaczenia te przyznawane są przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i otrzymują je pary obchodzące złote gody.

W lipcu po raz drugi w historii rozegrano Spławikowe Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Belsk Duży, na zbiorniku w Belsku Dużym. Najlepszy okazał się Witold Orłowski, a Organizatorem było „Belskie Koło Wędkarskie”*.

W dniu 22 lipca 2017 w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Łęczeszycach odbyła się uroczysta Msza Św. z okazji 50-rocznicy powrotu Ojców Paulinów. Przewodniczył jej ojciec Michał Lukoszek Wikariusz Generalny Zakonu Paulinów.

Pod sam koniec miesiąca, obchodzono osiemdziesięciolecie powstania jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wólce Łęczeszyckiej.

SIERPIEŃ
W czwartek, 10 sierpnia w murach belskiej podstawówki gościła Warszawska Pielgrzymka Rowerowa. Na rowerzystów czekał słodki poczęstunek oraz herbata i kawa.

21 sierpnia podopieczni Tomasza Niemirskiego z GKS Belsk Duży rozpoczęli sezon klasy B. Niestety na starcie rozgrywek ulegli Iskrze Zbrosza Duża 1:4…

26 sierpnia 2017r. na strzelnicy w Warce odbyły się Powiatowe Zawody Strzeleckie Ochotniczych Straży Pożarnych. Wysokie trzecie miejsce, w klasyfikacji generalnej, zajęli ochotnicy z Belska Dużego.

W ostatnią niedzielę sierpnia w Belsku Dużym odbył się Turniej piłki nożnej o puchar Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP. Była to już druga edycja wspólnego spotkania sportowego zorganizowana przez Związek Gminny Ochotniczych Straży Pożarnych.

WRZESIEŃ
Początek września upłynął na powrocie do szkół uczniów z terenu gminy Belsk Duży. Było to inne rozpoczęcie roku w Publicznym Gimnazjum im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego, bowiem wobec reformy oświaty zostały w murach szkoły już tylko dwa roczniki gimnazjalistów.

15 września społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Belsku Dużym po raz pierwszy wzięła udział w obchodach Międzynarodowego Święta Kropki. To pozornie zabawne i błaho brzmiące wydarzenie niesie za sobą bardzo ważne i cenne przesłanie.

Po niespełna trzech miesiącach, 27 września, na swoje miejsce wróciła Figura Pana Jezusa w Belsku Dużym, która została zniszczona podczas nawałnicy.

W  piątek, 29 września w sali Ochotniczej Straży Pożarnej w Belsku Dużym odbyło się Narodowe Czytanie. Organizatorami wydarzenia były: Gminna Biblioteka w Belsku Dużym oraz Gimnazjum im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. W czytaniu udział wziął m.in. Wójt Gminy – p. Władysław Piątkowski, Sekretarz Urzędu – p. Renata Ostatek, ks. Jarosław Siuchta z parafii pw. Św. Trójcy w Belsku Dużym czy redaktor naczelny portalu belskduzy24.pl – Krzysztof Kowalski.

PAŹDZIERNIK
Październik to miesiąc nauczycieli. We wszystkich szkołach z terenu gminy Belsk Duży około 14 dnia tego miesiąca przedstawiano akademię poświęconą belfrom.

16 października 2017 r. z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Radomiu odbyła się uroczystość wręczenia nagród i odznaczeń nauczycielom. Medal Komisji Edukacji Narodowej nadawany za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej otrzymała dyrektor Przedszkola Publicznego w Starej Wsi mgr Ludmiła Kacprzak. Tego dnia medale trafiły także do nauczycielek belskiego gimnazjum – p. Edyty Sańpruch oraz p. Ewy Augustowskiej.

Tego samego dnia minęło dziesięć lat od śmierci księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. O swoim patronie pamiętali uczniowie i nauczyciele Publicznego Gimnazjum w Belsku Dużym. Grono pedagogiczne i uczniowie tego dnia odwiedzili kryptę w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w której spoczywa ksiądz. Po mszy uczniowie udali się do siedziby Wspólnoty Polskiej by wziąć udział w konferencji „Świadek i wychowawca – postać ks. prałata Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego”. Podczas mitingu głos zabrała również dyrektor gimnazjum – pani Janina Pawełek.

Ambasador Nowej Zelandii w Polsce – Mary Thurston gościła 20 października w Spółdzielni “Polsad” w Lewiczynie. Pod koniec miesiąca w jabłoniowych sadach należących do członków Rajpolu gościł za to Karol Okrasa.

LISTOPAD
Przedostatni miesiąc roku zaczęliśmy od zmiany dzielnicowego w gminie Belsk Duży. Asp. sztab. Jarosława Pietrzaka na tym stanowisku zastąpił sierżant sztab. Dariusz Kołacz.

W sobotę 4 listopada na antenie TVP Historia wyemitowano film o naszej gminie pt. “Belsk Duży – kraina kwitnących jabłoni”.

10 listopada w sali widowiskowej OSP w Belsku Dużym odbył się spektakl patriotyczny poświęcony 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Tego samego dnia w Zaborowie obchodzono Święto Szkoły.

11 listopada w Belsku Dużym odbyły się obchody Święta Niepodległości. Przed uroczystą mszą świętą delegacje złożyły wieńce w miejscach pamięci. Na koniec uroczystości wszyscy zgromadzeni w kościele mieli okazję wysłuchać koncertu Chóru “Cantate Domino” z Parafii Ofiarowania Pańskiego na warszawskim Ursynowie.

Jabłko to od wieków nieodłączony element gminy Belsk Duży. 17 listopada w PSP im. Jana Pawła II odbyło się podsumowanie I Gminnego Święta Jabłuszka.

Belszczanin na pudle! Błażej Jakóbowski zajął 3 miejsce w Mistrzostwach Mazowsza i Warszawy CX rozegranych w Kobyłce 19 listopada.

27 listopada w Publicznym Gimnazjum im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego odbył się Konkurs Pieśni Religijnej. Najlepsze okazały się duety: P. Kapciak, N. Komorowska oraz W. Staszewska, P. Piekarek oraz w kategorii zespołów klasa 2C.

Uczeń PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie, Szymon Janota wygrał Gminny Konkurs Ortograficzny. Finałowe zmagania odbyły się 28 listopada w zaborowskiej placówce.

Mistrzowie gminy z Łęczeszyc i Lewiczyna. Pod koniec listopada odbyły się finały gminne w unihokeju chłopców i dziewcząt. Najlepsze szkoły uzyskały przepustkę do zmagań powiatowym. Tam bardzo dobrze poradzili sobie chłopcy z Łęczeszyc. Podopieczni Daniela Wawryniuka wygrali cały turniej, tracąc przy tym tylko jednego gola.

29 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej im Jana Pawła II w Belsku Dużym odbył się Międzyszkolny Dzień Brytyjski. Była to okazja nie tylko do rozwijania umiejętności językowych przy pomocy technologii informacyjno-komunikacyjnych oraz gier planszowych, ale także świetna okazja do integracji oraz nauki współpracy w grupie.

GRUDZIEŃ
Gmina Belsk Duży powoli staje się kolebką unihokeja. Po zwycięstwie w zmaganiach powiatowych chłopcy z Belska Dużego zajęli trzecie miejsce w Międzypowiatowych Zawodach Ziemi Radomskiej, które odbyły się w Radomiu 2 grudnia.

W weekend 9-10 grudnia w Belsku Dużym odbył się finał Szlachetnej Paczki. Wolontariuszki ze Szlachetna Paczka Mogielnica / Belsk Duży, wraz z darczyńcami dostarczali paczki do potrzebujących rodzin z gmin Belsk Duży i Mogielnica. Do akcji włączyły się PSP w Belsku Dużym oraz PSP Łęczeszyce.

Nie często zdarza się, by w Belsku Dużym gościli znani artyści. 17 grudnia belską parafię odwiedziła Natalia Kukulska. Znakomita polska piosenkarka wręczyła dzieciom nagrody za konkurs plastyczny przeprowadzony podczas kończących się rekolekcji adwentowych.

Przed samymi świętami mieliśmy okazję zobaczyć i usłyszeć piękne przedstawienia wigilijne. Święty Mikołaj odwiedził również przedszkolaków i piłkarzy GKS-u Belsk Duży.

Już po raz drugi harcerze ze Szczepu Drużyn im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Belsku Dużym zorganizowali zbiórkę na rzecz Domu Dziecka im. Ks. Baudouina w Warszawie. Podobnie jak rok temu akcja zakończyła się sukcesem!

Mamy nadzieję, że 2018 rok będzie równie udany, a na portalu www.belskduzy24.pl będą pojawiać się także ciekawe newsy co w roku, który dobiega końca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *