Podsumowanie roku

Podsumowanie 2019 roku

Przed chwilą rozpoczęliśmy 2020 rok. Tymczasem chcemy na chwilę wrócić do tego, co wydarzyło się poprzednim roku. Zapraszamy na szybkie podsumowanie tego czasu w gminie Belsk Duży!

Kończący się rok obfitował w wiele ciekawych wydarzeń społeczno-kulturalnych. Na portalu belskduzy24.pl opublikowaliśmy 509 newsów. Najwięcej w styczniu – 59, zaś najmniej w lipcu – 24. W 2019 napisaliśmy o 42 aktualności więcej, co oznacza rozwój naszego portalu.

STYCZEŃ
Rok 2019 rozpoczął się koncertem Chóru „Cor Matris” w zabytkowym wnętrzu kościoła św. Wojciecha Biskupa Męczennika przy Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiek Pocieszycielki Strapionych.

Na początku stycznia ruszyła również II Edycja Plebiscytu Naszego Portalu. W tym toku można było głosować w kategoriach: Wydarzenie Kulturalne Roku, Wydarzenie dla Niepodległej, Społecznik Roku, Sport oraz Szkoła.

LUTY
W lutym, dokładnie w 198. rocznicę śmierci pułkownika Jana Kozietulskiego Gmina Belsk Duży uczciła pamięć bohatera spod Somosierry. Tego samego dnia miała premierę również książka „Jesteśmy cząstką ojczyzny. Z patriotycznych tradycji gminy Belsk Duży” napisana przed dr. Remigiusza Matyjasa.

Drugi miesiąc roku to także piłkarskie zmagania strażaków ochotników. Druhowie grali w Halową Piłkę Nożną o Puchar Wójta, a najlepsza okazała się jednostka z Woli Łęczeszyckiej.

Wyborami 27 lutego w Bartodziejach zakończyły się wybory sołtysów na nową kadencję. Wśród trzydziestu czterech włodarzy wsi jest dziesięciu nowych. Najmłodszy – Michał Słomiński (sołtys Wólki Łęczeszyckiej) ma 20 lat.

MARZEC
Trzeci miesiąc roku rozpoczął się od osiemdziesięciolecia Publicznej Szkoły Podstawowej w Łęczeszycach. W dniach 10-11 marca 2019 roku Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz – Metropolita Warszawski odbył wizytację kanoniczną lewiczyńskiej parafii. Marzec to również oficjalne ogłoszenie, że gmina Belsk Duży będzie posiadać swój herb.

Druhowie z Gminy Belsk Duży zdobyli drugie miejsce w Turnieju Piłki Halowej o Puchar Prezesa Zarządu Powiatowego ZOSP RP. Strażacy musieli uznać wyższość kolegów z Gminy Jasieniec przegrywając dopiero w rzutach karnych. Zmagania odbyły się na Hali Sportowej przy Publicznym Gimnazjum w Belsku Dużym. Chwilę później na Hali gościli najlepsi koszykarze w Polsce z rocznika 2006, którzy rywalizowali w Royal Apple Cup.

KWIECIEŃ
Kwiecień przebiegł w gminie Belsk Duży pod dyktando strajku nauczycieli, który rozpoczął się 8 kwietnia. 

Artur Barciś, Ewa Serwa, Franciszek Pieczka i… Ewa Pawełek. Nauczycielka języka polskiego w Publicznym Gimnazjum im. ks. Zdzisława Jastrzebiec Peszkowskiego w Belsku Dużym wygrała ogólnopolski konkurs organizowany przez Teatr Polskiego Radia i wystąpiła u boku znanych artystów w 3000 odcinku słuchowiska “W Jezioranach”.

MAJ
Gmina Belsk Duży włączyła się w obchody Europejskiego Dnia Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. 6 maja parking przed belskimi szkołami zamienił się w strefy aktywności. Dzieci ze szkół z terenu naszej gminy mogły poznać wyposażenie pojazdów Straży Pożarnej, Policji, Pogotowia Ratunkowego oraz Inspekcji Transportu Drogowego. Na Hali Sportowej znajdowało się miasteczko ruchu drogowego, na którym dzieci musiały jeździć zgodnie z przepisami ruchu drogowego.

Karolina Jaworska wygrała Plebiscyt Radomskiego Echa Dnia w kategorii „Nauczyciel Przedszkola Roku 2019”. Nauczycielka PSP im. UNICEF w Lewiczynie zgromadziła 798 głosów.  Głosowanie w plebiscycie trwało od 17 kwietnia do 27 maja.

CZERWIEC
Gimnazjum w Belsku Dużym powoli przechodziło do historii. W środę, 5 czerwca 2019 roku odbył się ostatni w historii placówki bal gimnazjalny.

Reprezentacja Polski siatkarzy przygotowująca się do XXX. Letniej Uniwersjady gościła w Belsku Dużym. Młodzi sportowcy przeprowadzili dla uczniów szkół z terenu gminy Belsk Duży zajęcia siatkarskie. Nietypowa lekcja WF-u odbyła się na Hali Sportowej przy Publicznym Gimnazjum.

W końcu czerwca odbyło się ostatnie zakończenie roku w Publicznym Gimnazjum im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Belsku Dużym. Szkoła wobec reformy oświaty po roku szkolnym 2018/2019 przestała istnieć.

Już po raz czwarty nad belskim zalewem odbyły się Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta. Podobnie jak przed rokiem najlepszy okazał się Sławomir Gorgurewicz.

W czerwcu 2019 roku rozstrzygnięto konkursy na dyrektorów gminnych szkół podstawowych oraz przedszkola. Nowym dyrektorem PSP im. Jana Pawła II w Belsku Dużym została Teresa Bogdańska, zaś w PSP im. UNICEF w Lewiczynie Justyna Błońska.

LIPIEC
Za nami pierwsze w historii kino plenerowe zorganizowane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Belsku Dużym. Powstało ono w ramach realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkotykowych.  Seans odbył się 5 lipca br. na Stadionie Gminnym.  W lipcu na stanowisko Kierownica Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej BELMED został wybrany Adam Balcerowicz.

SIERPIEŃ
Kilka rodzai zup, mięso, napoje, słodycze i owoce czekały na pielgrzymów Grup 15 Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, która miała postój w Rębowoli. Wszystko dzięki wielkiemu zaangażowaniu pań z Koła Gospodyń “Rembowianki”, mieszkańców wsi oraz gościnności Tomasza Korczaka, który udostępnił swój prywatny park dla pielgrzymów.

Zarząd OSP Lewiczyn zaprosił wszystkich mieszkańców parafii oraz okolicznych wsi do zwiedzania świeżo wyremontowanej strażnicy. Wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem!

W niedzielę, 18 sierpnia br. w Rożcach świętowano 25-lecie oddania do użytku kaplicy. Mszy świętej przewodniczył ks. bp Wojciech Osial – biskup pomocniczy łowicki.

WRZESIEŃ
Początek roku szkolnego obfitował w powitania nowych starych dyrektorów.

Od września działa Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji (GOSiR) w Belsku Dużym. Kierownikiem nowo powstałej jednostki został wybrany Marek Szewczyk.

Na początku września na belskim cmentarzu odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy 44 Pułku Piechoty 13 Dywizji Piechoty. Uroczystości odbyły się w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

W niedzielę, 8 września w Lewiczynie odbyły się Dożynki Powiatu Grójeckiego. W tym roku za stoisko Gminy Belsk Duży odpowiedzialne były panie z Koła Gospodyń “Rembowianki”. Zaprezentowało się również Koło Gospodyń „Na Obcasach” w Lewiczynie.

W weekend 20-22 września wiele działo się w Lewiczynie. W piątek otworzono siłownię na świeżym powietrzu, odbył się bieg przełajowy, zaś w niedzielę Panie z Koła Gospodyń zorganizowały Festyn!

PAŹDZIERNIK
Niemal cała Gmina Belsk Duży włączyła się w pomoc Mai Gozdek! Po akcji zorganizowanej w PSP Belsk Duży oraz wspólnym kiermaszu PSP Lewiczyn i KGW “Na obcasach” czteroletniej dziewczynce z Błędowa pomagają mieszkańcy Rębowoli, a także Łęczeszyc.

Październik to także miesiąc kiedy otwarto kolejną siłownią pod chmurką. Tym razem kolej przyszła na Starą Wieś.

Spłonęły budynki należące do grupy producenckiej Top-Sad z Koźla. Pożar wybuchł około godz. 4 w niedzielę 13 października br.

Prawo i Sprawiedliwość okazało się najlepsze w wyborach parlamentarnych na terenie gminy Belsk Duży. Na partię, która rządziła przez ostatnie cztery lata zagłosowało 1574 mieszkańców gminy Belsk Duży (50,11%).

W piątek, 25 października br. komisja konkursowa wybrała najlepsze prace w konkursie fotograficznym “Moja Gmina Belsk Duży w obiektywie”. Do tegorocznej edycji nadesłano aż 81 zdjęć!

LISTOPAD
Szkoły z terenu gminy Belsk Duży uczciły Odzyskanie przez Polskę Niepodległości. W PSP im. Jana Pawła II w Belsku Dużym odbyła się akademia pt. „Drogi do wolności”. W PSP im. Romualda Traugutta w Łęczeszycach odśpiewano hymn i biegano dla Niepodległej.

W listopadzie odbył się także I Turniej Tenisa Stołowego o „Puchar Niepodległej”. Wśród seniorów najlepszy okazał się Wojciech Bocheński, wśród młodzieży: Joachim Wójcik oraz Alicja Kalinowska.

14 listopada 2019 r. społeczność Zaborowa świętowała w wyjątkowy sposób. Zbiegły się uroczystości 5. rocznicy nadania szkole imienia Ziemi Grójeckiej, ślubowanie klasy I, a także obchody Święta Niepodległości.

Listopad to również miesiąc, kiedy zainaugurowano Regionalną Ligę Unihokeja Młodzików – Arno Cup.

Pod koniec miesiąca odbył sie Międzyszkolny Konkurs Piosenki Obcojęzycznej “Belwizja 2019”! Na scenie zaprezentowało się piętnaścioro uczestników ze szkół podstawowych z Belska Dużego, Łęczeszyc, Zaborowa, Goszczyna, Błędowa oraz Lipia. Grand Prix zdobyła Weronika Wierzbicka z Goszczyna, która zaśpiewała “Titanium” z repertuaru Davida Guetty i Sia.

GRUDZIEŃ
Ostatni miesiąc roku rozpoczął się od zwycięstwa Wójta Gminy Belsk Duży – Władysława Piątkowskiego w plebiscycie na Samorządowca Roku 2019 w powiecie grójeckim. Głosować można było za pośrednictwem portalu Echo Dnia.

4 grudnia Gminna Biblioteka Publiczna w Belsku Dużym zaprosiła mieszkańców gminy na koncert pt. “Noc amerykańska” zespołu Cotton Cat, którego wykonawcami są Aneta i Kuba Michalscy. Gościnnie koncert odbył się w sali Urzędu Stanu Cywilnego.

Uczeń PSP im. Jana Pawła II w Belsku Dużym – Gabriel Gabler odebrał podczas grudniowej Sesji Rady Gminy Belsk Duży gratulacje z rąk Wójta Gminy – Władysława Piątkowskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy – Bogusława Sikorskiego. Wszystko z okazji doskonałych wyników osiąganych przez młodego sportowca w karate!

Ekipa Rajpolu okazała się najlepsza w I Gminnym Turnieju Halowej Piłki Nożnej pod patronatem honorowym Wójta Gminy Belsk Duży. Organizatorem był GKS Belsk Duży we współpracy z GOSiR-em, a zmagania odbyły się 14 grudnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *