Podsumowanie roku

Podsumowanie roku 2020

Koniec jednego roku i początek drugiego to czas na wszelkiego rodzaju podsumowania. Dziś zapraszamy na szybki przegląd tego, co wydarzyło się na Naszym Portalu przez ostatnie 365 dni.

STYCZEŃ
Pierwszy miesiąc nowego roku upłynął na portalu pod znakiem nominacji do III Edycji Plebiscytu. Pisaliśmy również o szkolnych sukcesach młodych uczniów, a także m.in. o Dniu Babci i Dziadka.

LUTY
W lutym Belsk Duży odwiedziły dwie znane osoby, o których można usłyszeć w telewizji.

W poniedziałek, 24 lutego 2020 roku Belsk Duży odwiedziła Anna Maria Wesołowska. Sędzia w stanie spoczynku, znana z programu telewizyjnego “Sędzia Anna Maria Wesołowska” odpowiedziała na zaproszenie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej i poprowadziła wykłady dla dzieci oraz rodziców.

Kilka dni później uczniowie gminnych szkół trenowali siatkówkę pod okiem wicemistrza świata z Japonii (2006) – Michała Bąkiewicza.

MARZEC
W marcu odbyła się pierwsza edycja Belskiej Ligi Siatkówki, a także ciekawie zorganizowany przez panie z KGW “Na Obcasach” Dzień Kobiet. Chwilę później z powodu pandemii koronawirusa zostały zamknięte szkoły i przedszkola. Wtedy to również zaczęto wprowadzać nowe obostrzenia, a parafie zdecydowały się na transmisje mszy świętych on-line.

KWIECEŃ
Inne niż zwykle były również Święta Wielkanocne. Parafie kontynuowały transmisje on-line. W 2020 roku zakończono również remont części elewacji belskiej świątyni.

MAJ
Na początku maja miała miejsce kameralna uroczystość upamiętniająca Narodowy Dzień Zwycięstwa. Po raz pierwszy zdecydowano się również zdezynfekować przestrzeń publiczną gminy. Za tę akcję odpowiedzialni byli druhowie z OSP Belsk Duży i OSP Lewiczyn.

Maj to również setna rocznica urodzin Papieża Jana Pawła II. Nasz portal we współpracy z PSP Belsk Duży stworzył specjalny internetowy koncert oglądany przez setki widzów z naszej gminy.

CZERWIEC
Swój jubileusz kapłaństwa (25 lat) w czerwcu świętował ks. Jarosław Siuchta. Kilka dni później St. kpt. Marcin Błoński (zarazem Prezes OSP Lewiczyn) awansował na Zastępcę Komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu.

Czerwiec to również charytatywna akcja #GaszynChallenge, do której dołączyły jednostki OSP, szkoły i inne organizacje.

W czerwcu zakończyła się I Edycja Belskiej Ligi Siatkówki. Po zaciętych zmaganiach najlepsza okazała się ekipa Chassmi Kibice Lubię Belsk Duży.

LIPIEC
Na początku wakacji Wójt Gminy Belsk Duży nagrodził historycznie uzdolnionego ucznia PSP im. UNICEF w Lewiczynie – Szymona Witczaka, który został laureatem Wojewódzkiego Kuratoryjnego Konkursu Przedmiotowego.

W lipcu odbyły się również pierwsze urodziny lewiczyńskiego Koła Gospodyń Wiejskich.

Okazały, ponad dwustuletni dąb z Łęczeszyc w dniu 22 lipca decyzją Rady Gminy Belsk Duży zyskał status pomnika przyrody.

W lipcu do rozgrywek wrócili piłkarze GKS-u Belsk Duży, którzy w pierwszym oficjalnym meczu pokonali w ramach Pucharu Polski drużynę KS-u Lesznowola.

SIERPIEŃ
Gmina Belsk Duży na tyle, na ile było to możliwe w sierpniu uczciła stulecie bitwy warszawskiej.

Pod koniec miesiąca w belskiej parafii powitano nowego wikariusza – ks. Marcina Szyłejko. Tydzień wcześniej pożegnano ks. Józefa Wójcika.

WRZESIEŃ
We wrześniu odbył się piknik “Pożegnanie lata” organizowany przez KGW “Na Obcasach” z Lewiczyna! Moc atrakcji przyciągnęła na boisko przy lewiczyńskiej szkole nie tylko dzieci!

We wrześniu rozstrzygnięto konkurs na spot profilaktyczny, wygrała trójka dzieciaków z belskiej PSP. Chwilę później poznaliśmy zaś wyniki konkursu fotograficznego “Moja Gmina Belsk Duży w obiektywie”. Nasz Portal jak co roku objął to wydarzenie patronatem medialnym.

Rozpoczął się również nowy rok szkolny 2020/2021. Uroczyście sprzęt dla belskiej szkoły przekazał Senator Stanisław Karczewski oraz Mazowiecki Kurator Oświaty – Aurelia Michałowska. Chwilę wcześniej w Belsku gościli siatkarze ze słonecznej Italii, którzy zagrali w Belskim Festiwalu Siatkówki.

W piątek, 25 września br. w łęczeszyckim lesie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jana Piotra Rządkowskiego – urodzonego w Belsku Dużym, uczestnika walk o niepodległość Polski.

PAŹDZIERNIK
Miesiąc rozpoczął się od narodowego czytania “Balladyny” Słowackiego. Uczczono również pamięć żołnierzy Batalionów Chłopskich. W środę 21 października br. abp Mieczysław Mokrzycki uroczyście wprowadził relikwie świętego Jana Pawła II do belskiej parafii.

Rozgrywki w IV lidze mazowieckiej rozpoczęli siatkarze Volley SKK Belsk Duży, dla których jest to debiutancki sezon.

LISTOPAD
W listopadzie Paulina Borkowska została wybrana najlepszym sołtysem w powiecie grójeckim! Głosowanie odbyło się za pośrednictwem internetu, a organizatorem był dziennik regionalny – Polska The Times.

Ważnym wydarzeniem była również prezentacja herbu OSP Lewiczyn, na którym znalazł się m.in. lew. Chwilę później ta właśnie jednostka, a także OSP Belsk Duży po raz drugi zdezynfekowali przestrzeń publiczną gminy.

W przedostatnim miesiącu roku, Parafia pw. Świętej Trójcy w Belsku Dużym jako pierwsza z parafii w naszym regionie wprowadziła możliwość przesyłania funduszy na wsparcie poprzez swoją stronę internetową.

W listopadzie również dowiedzieliśmy się, że Projekt mieszkańców z Gminy Belsk Duży zostanie dofinansowany z Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. “Bezpieczni – doświetleni na 728’ce” zyskał ponad 336 głosów i wygrał internetowe głosowanie w subregionie żyrardowskim.

A i byśmy zapomnieli. Małą Wieś odwiedził Robert Makłowicz, który nagrał w Pałacu kolejny odcinek swojego programu na YouTubie.

GRUDZIEŃ
Na początku miesiąca Św. Mikołaj odwiedził młode koszykarki GUKS Belsk Duży, które dostały nowe stroje sportowe. Ruszył również II Etap rewitalizacji centrum Belska. Wydarzeniem, które nie przeszło bez echa był napad na belską stację paliw.

W grudniu na obiektach hali GOSiR gościli piłkarze II-ligowego Hutnika Kraków. Tego samego dnia nowy samochód ratowniczo-gaśniczy powitali druhowie z OSP Belsk Duży. Kilka dni później doposażono inne jednostki. Do OSP Wólka Łęczeszycka trafił samochód z Belska (MAN), zaś do wszystkich jednostek spoza systemu KSRG specjalistyczny.

Zakończyła się również  trzecia edycja Mazowieckiego Instrumentu Aktywizacji Sołectw (MIAS) Mazowsze 2020. Wśród najaktywniejszych w województwie znalazł się Anielin! Po raz kolejny Św. Mikołaj odwiedził młodzież z GUKS Belsk Duży. Tym razem nowe stroje dostali siatkarze i siatkarki.

Rok zakończyliśmy informacją o tym, że Hubert Bator został nowym Prezesem Banku im. Stefczyka w Belsku Dużym.

Za nami bardzo ciężki rok. Mimo pandemii w Gminie Belsk Duży bardzo dużo się działo. Mamy nadzieję, że kolejny – 2021 rok – będzie również tak owocny!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *