Belsk Duży

Podsumowanie roku 2021

Rozpoczął się nowy – 2022 rok. Na chwilę powrócimy jednak do tego co działo się w poprzednim.

STYCZEŃ
Styczeń rozpoczął się nieco ospale. Do swoich kolejnych spotkań przygotowywali się gracze Volley SKK Belsk Duży, którzy rozegrali m.in. turniej o puchar… Redaktora naczelnego belskduzy24.pl. W belskim Belmedzie rozpoczęły się natomiast szczepienia przeciwko COVID-19, a Minister Zdrowia przedłużał właśnie obostrzenia. Pod koniec miesiąca życzenia w formie on-line swoim babciom i dziadkom składali uczniowie szkół. Na zakończenie miesiąca przeżyliśmy sportowe emocje za sprawą The Energy Junior Cup. Poza gospodarzami Volley SKK, udział w turnieju wzięły juniorskie ekipy: MKS MDK Warszawa, Lechii Tomaszów Mazowiecki oraz Skry Bełchatów.

LUTY
Drugi miesiąc roku rozpoczęliśmy dobrą informacją dla łęczeszyckiego Koła Gospodyń Wiejskich, które otrzymało dotację z Urzędu Marszałkowskiego. 3 lutego gmina Belsk Duży uczciła natomiast pamięć płk. Jana Kozietulskiego (200. rocznica śmierci). W miesiącu tym cały powiat stanął na głowie i ruszył z pomocą Dominikowi Wojdalskiemu, który walczył z białaczką. Do akcji włączyło się wielu ludzi, w tym m.in. gracze GKS-u Belsk Duży, którzy wystawili na licytację piłkę i koszulkę polo z logiem klubu. Sportowe sukcesy osiągał także Wojtek Łoboda, młody 5-letni szachista.

MARZEC
Niewiele działo się na początku marca, a pierwsza ciekawsza wzmianka to ta o kradzieżach na cmentarzu. Łupem złodziei padały m.in. metalowe elementy grobów. W marcu na terenie przy belskim zalewie odbyły się ćwiczenia żołnierzy WOT. W ramach przeciwdziałania rozpowszechniania się pandemii COVID-19 druhowie z OSP rozwieźli płyn dezynfekujący do szkół z terenu gminy. Od 15 do 28 marca wprowadzono kolejne nowe obostrzenia. W tym miesiącu musieliśmy przekazać Wam również smutną wiadomość. Zmarł bowiem Jan Krajewski – były dyrektor PSP im. UNICEF w Lewiczynie. Było również sportowo – w marcu do rozgrywek wrócili młodzi gracze AS “Galaktikos” i GKS-u Belsk Duży. Na mapie kulturalno-społecznościowej Gminy Belsk pojawił się także nowy punkt – to KGW “Pasja i Sad”, które powstało w Bodzewie.

KWIECIEŃ
Początek kwietnia przyniósł nam Święta Wielkanocne. Druhowie z OSP Lewiczyn walczyli z pożarami traw i nieużytków, a było ich bardzo wiele. Wiceprezes Organizacji Producentów RAJPOL, pochodzący z Gminy Belsk Duży – Dominik Woźniak został prezesem WAPA (World Apple and Pear Association). Na początku miesiąca wystartował również Spis Powszechny. Po raz kolejny gmina Belsk Duży musiała pokazać, że potrafi pomagać. Tym razem wsparcia potrzebował absolwent PSP im. UNICEF w Lewiczynie – Michał Sala. Charytatywny kiermasz przeprowadziło KGW “Na Obcasach” w Lewiczynie. Na zakończenie – do rozgrywek powrócili seniorzy belskiego GKS-u.

MAJ
Piąty miesiąc roku rozpoczął się od Święta Strażaków. Kolejne formy wsparcia dla Michała Sali przyniosły efekty, a podczas kiermaszu ciast KGW zebrało ponad 10 tysięcy złotych. Pieniądze zbierały również panie z KGW w Rębowoli, a do zbiórki można było dołączyć się także podczas kolejnej akcji MotoSerce. Po przeszło rocznej przerwie, spowodowanej pandemią koronawirusa, wznowiono zajęcia sportowo – rekreacyjne dla seniorów. Pod okiem Igi Czernickiej z belskiego GOSiR-u ćwiczyły panie z Klubu Seniora “Relaks”. W niedzielę, 23 maja br. w centrum Belska Dużego odsłonięto popiersie prof. Eberharda Makosza – jednego z najwybitniejszych ekspertów w dziedzinie sadownictwa.

CZERWIEC
Początek tego miesiąca to rozdanie z okazji Dnia Dziecka pakietów sportowych od firmy Ferrero Polska dla szkół z terenu Gminy Belsk Duży. Kontynuowano również rozgrywki Belskiej Ligi Siatkówki. Natomiast, we wtorek 8 czerwca wręczono nagrody w konkursie organizowanym przez KRUS. Chwilę później oficjalnie otwarto boisko w Zaborowie. Piękny trawiasty plac wraz z trybunami oraz skocznią do skoku w dal. W tym miesiącu również oficjalnie podpisano umowy z KGW na finansowe wsparcie. Niestety poza dobrymi informacjami były również te nieco gorsze. Na terenie placu zabaw przy budynku Przedszkola Publicznego w Starej Wsi zniszczono pięć drzew, z których cztery rosły tu od kilkudziesięciu lat. W czerwcu, podczas zebrania walnego druhów OSP Lewiczyn wybrano również nowego Prezesa jednostki. Dh Marcina Błońskiego zastąpił dh Marcin Dominiak. Belska Gmina otrzymała również kolejne dofinansowania z Samorządu Województwa Mazowieckiego. Oficjalnie zainaugurowano również questing o belskiej gminie. Niestety – w wieku 99 lat zmarł zasłużony dla Gminy Belsk Duży urzędnik, prezes banku, społecznik, strażak i żołnierz Armii Krajowej – Kazimierz Badowski. Zaszły również zmiany w Zarządzie OSP Belsk Duży. Dla Michała Sali – byłego ucznia szkoły w Lewiczynie pobiegły dzieci, które teraz uczęszczają do tej placówki. Na zakończenie – 25 czerwca odbyło się kino plenerowe, podczas którego wyświetlono film “Przełęcz ocalonych”.

LIPIEC
Początek wakacji to zakończenie akcji “Daj misiaka dla dzieciaka”. Pudełka pluszaków trafiły do strażaków oraz policji. Akcję zorganizował Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Belsku Dużym. Podsumowano również wyniki osiągane podczas egzaminu ośmioklasistów. Na naszej stronie pojawił się post ze szkoły w Łęczeszycach, której uczniowie odnieśli wielkie sukcesy! A sam tekst przeczytało prawie 13 tysięcy osób! Puchar Wójta za zmagania wędkarskie, które odbyły się w Belsku Dużym powędrował do Karola Czerwińskiego. Była to już piąta edycja tych zmagań. Swoje umiejętności by być w pełnej gotowości szlifowali druhowie z OSP Belsk Duży i OSP Lewiczyn. W dniu 5 lipca 2021 r. dokonano odbioru zadania polegającego na „Założeniu terenu zieleni i wykonaniu nasadzeń w ramach rewitalizacji centrum Belska Dużego”. Już po raz kolejny członkinie Koła Gospodyń Wiejskich “Rembowianki” zorganizowały piknik dla lokalnej społeczności. Wspólne biesiadowanie odbyło się w niedzielne popołudnie, 18 lipca 2021 roku. Natomiast kilka dni później przedstawiciele Fundacji Rajpol przekazali SP ZOZ „Belmed” w Belsku Dużym specjalistyczny sprzęt zakupiony dla pacjentów. Na zakończenie lipca odbyły się Letnie Zajęcia Profilaktyczne, które zorganizował belski GOPS. Niestety po raz kolejny musieliśmy przekazać wam smutną informację… 28 lipca 2021 roku w wieku 73 lat odeszła Bogumiła Górnik – emerytowana nauczycielka i była dyrektor  Publicznej Szkoły Podstawowej im Romualda Traugutta w Łęczeszycach

SIERPIEŃ
Na początku sierpnia, na pierwszej rundzie zakończyli zmagania w Mirax Pucharze Polski gracze GKS-u Belsk Duży. Górą okazała się ekipa KS Błotnica. We wtorkowy wieczór, 10 sierpnia br. rowerowi pielgrzymi zmierzający na Jasną Górę nocowali w Belsku Dużym. Odbyła się również pierwsza odsłona „Sportowych wakacji 2021” organizowanych przez Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. Juror MasterChef Junior oraz znany polski kucharz – Łukasz Konik przeprowadził warsztaty kulinarne dla pań z Koła Gospodyń Wiejskich „Na Obcasach” w Lewiczynie. W sierpniu podpisano również umowę na przebudowę drogi nr 725. Po raz kolejny belski projekt został dopuszczony do walki o realizację w Budżecie Obywatelskim Mazowsza. Belski GOPS zorganizował kolejne zajęcia profilaktyczne. Odbyły się one w środę, 18 sierpnia. Po raz kolejny odbyło się również biesiadowanie przy grillu w Belsku Dużym. 22 sierpnia 2021 jako portal świętowaliśmy pięciolecie powstania. Jak co roku w belskiej OSP odbyła się loteria fantowa, natomiast GOSiR po raz kolejny zaproponował ciekawą formę spędzania wakacji dla dzieci i młodzieży. Dzięki uprzejmości belskiego GOSiR-u, który udostępnił świetlicę w Starej Wsi, Koło Gospodyń Wiejskich “Rembowianki” zorganizowało moc atrakcji dla najmłodszych. Zajęcia odbyły się w czwartek, 26 sierpnia. Dwa dni później świętowano zakończenie lata podczas pikniku organizowanego przez KGW “Na Obcasach” w Lewiczynie. Miesiąc zakończyliśmy dobrym sportowym newsem. Volley SKK Belsk Duży zajęło bowiem 2 miejsce podczas Pucharu Polski Amatorów.

WRZESIEŃ
W piątek, 3 września br. nad stawem w Anielinie odbył się piknik z okazji zakończenia lata. Podobnie jak przed dwoma laty za organizację imprezy odpowiedzialne były trzy sąsiednie wsie: Anielin, Jarochy i Belsk Mały. W tym roku Gmina Belsk Duży ponownie została gospodarzem Dożynek Powiatowych. Odbyły się one w niedzielę, 5 września br. w Lewiczynie. Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu okazali się najlepsi w eliminacjach do XVIII Mistrzostw Województawa Mazowieckiego w Halowej Piłce Nożnej. Zmagania odbyły się w hali belskiego GOSiR-u. W 20. rocznicę zamachu na World Trade Center druhowie z OSP Lewiczyn postanowili wziąć udział w wydarzeniu “Honorowa wspinaczka po schodach”. Niewielkie zmiany zaszły w Zarządzie Gminnym ZOSP RP. Zjazd obył się w Belsku Dużym 11 września. W sobotę, 18 września o godz. 10:00 odbył się dzień otwarty w OSP Belsk Duży. W niedzielę natomiast odbył się festyn rodzinny organizowany przez KGW w Łęczeszycach. W belskiej podstawówce gościł natomiast Łukasz Kocewiak, absolwent szkoły, który jest podróżnikiem, blogerem oraz autorem książek. W piątek, 24 września odbyło się Narodowe Czytanie “Moralności pani Dulskiej”. Natomiast od 25 września br. st. kpt. Marcin Błoński pełni obowiązki komendanta powiatowego PSP w Grójcu. Na tym stanowisku zastąpił odchodzącego na emeryturę st. bryg. Jacka Wichowskiego. Pod koniec września w siedzibie Starostwa Powiatowego w Przysusze, Prezes OSP Lewiczyn – Marcin Dominiak podpisał umowę na dotację “Aktywowanie i doposażenie Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej.

PAŹDZIERNIK
Podczas rozgrywanych w Rumunii mistrzostw świata w karate uczeń belskiej podstawówki – Gabriel Gabler wywalczył złoty medal! Od zwycięstwa czwartoligowe zmagania rozpoczęli siatkarze Volley SKK Belsk Duży. We własnej hali pokonali lokalnego rywala GKS Yabu Sadownik Błędów 3:2. Wójt Władysław Piątkowski podpisał w dniu 6 października 2021 roku umowę z Zarządem Województwa Mazowieckiego na zakup wyposażenia dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Społeczność Gminy Belsk Duży po raz kolejny pokazała moc! Projekt nr 19 “Budowa aktywnych przejść na DW 728 i remont placu w Belsku Dużym” zostanie zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza! W październiku zakończył się remont dachu izby pamięci w Lewiczynie. Dzięki współpracy belskiego Urzędu Gminy z jednostką OSP Lewiczyn strażacy pozyskali dofinansowanie przez LGD “Wszyscy Razem”. Terytorialsi z 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej rywalizowali w turnieju piłki nożnej na belskiej hali GOSiR. W miesiącu tym Zakończono prace w centrum wsi Rożce. Powstał tu utwardzony plac o powierzchni 138,5m2. Korzystać z niego będą mieszkańcy wsi i okolicznych miejscowości w tym rodzice przedszkolaków z Niepublicznego Przedszkola ‘Koszałek Opałek”. Teren przylega do strażnicy OSP i kaplicy rzymskokatolickiej Parafii Św. Trójcy. Dyrektor PSP im. Jana Pawła II w Belsku Dużym, Teresa Bogdańska otrzymała nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Koniec października to także zmiany w belskiej bibliotece. Na emeryturę przeszła Marianna Kornaszewska, a na stanowisku zastąpiła ją Izabela Majchrowska. W piątkowe przedpołudnie, 29 października 2021 roku w siedzibie belskiego Urzędu Gminy odbyło się uroczyste wręczenie nagród w w konkursie plastycznym – “Dbam o to, czym oddycham”. Najlepsza okazała się uczennica PSP im. Jana Pawła II w Belsku Dużym! Zabierali faworytom i oddawali słabszym. Tak w kilku słowach można określić postawę seniorów GKS-u Belsk Duży, którzy na czwartym miejscu zakończył jesienne zmagania w radomskiej B klasie.

LISTOPAD
W dniu 2 listopada 2021 r. Wójt Władysław Piątkowski przy kontrasygnacie skarbnika Hanny Grotek podpisał umowę pomocy finansowej z Województwem Mazowieckim dla OSP Wola Łęczeszycka. W listopadzie odbyła się premiera odcinka MasterChefa nagrywanego w Małej Wsi. Kucharze z 10. edycji MasterChefa gościli w Pałacu, gdzie odbyła się konkurencja plenerowa. Kucharze gotowali dla ambasadorów. W tym miesiącu wystartowała również kolejna edycja Belskiej Ligi Siatkówki. W naszej gminie hucznie uczczono kolejną rocznicę odzyskania niepodległości. Był specjalny bieg “Dla Niepodległej” w Łęczeszycach, #SzkołaDoHymnu czy oficjalne obchody w kościele pw. Świętej Trójcy w Belsku Dużym. Był również turniej piłki nożnej halowej dla druhów OSP, a najlepsi okazali się strażacy z Woli Łęczeszyckiej. W czwartek, 18 listopada br. Publiczną Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Belsku Dużym odwiedzili m.in. Senator RP – Stanisław Karczewski oraz Mazowiecki Kurator Oświaty – Aurelia Michałowska. Natomiast w nocy z 20 na 21 listopada 2021r. na terenie świetlicy wiejskiej w Starej Wsi stacjonowali żołnierze WOT. Niestety po raz kolejny byliśmy zmuszeni przekazać smutną wiadomość. W wieku 73 lat zmarł bowiem były prezes Banku Spółdzielczego im. Stefczyka w Belsku Dużym – Tomasz Kabas. Pod koniec miesiąca, w niedzielę, 28 listopada odbyła się uroczystość z okazji 213. rocznicy szarży pod Somosierrą. Tego dnia świętowano również zakończenie 200. rocznicy śmierci płk. Jana Kozietulskiego.

GRUDZIEŃ
I rozpoczął się ostatni miesiąc roku 2021. 5 grudnia (niedziela) PSP im. UNICEF w Lewiczynie zaprosiło na akcję charytatywną dla Wiktorii Żukiel uczennicy szkoły. W przeddzień mikołajek o atrakcje dla najmłodszych zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich “Rembowianki”. Tym razem zorganizowały w sali belskiej OSP spektakl pt. “O rybaku i złotej rybce”. Tego samego dnia nie doszedł do skutku hit kolejki w IV lidze siatkarzy. Belski Volley SKK pojechał na mecz do Jedlińska ale gospodarze nie podpisali dokumentów upraawniających do rozegrania meczu… Ministerstwo Zdrowia na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przedstawiło nowe obostrzenia w związku z czwartą falą koronawirusa. Wśród nich jest m.in. wprowadzenie nauki zdalnej na przełomie roku. Piątkowe popołudnie,10 grudnia br. upłynęło pod znakiem Gminnego Turnieju Halowej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych. Organizatorem był Gminny Uczniowski Klub Sportowy oraz GKS Belsk Duży. Sobotnie popołudnie, 11 grudnia br. upłynęło koszykarkom z Gminnego Uczniowskiego Klubu Sportowego na przyjacielskim starciu z koleżankami z MKS Grójec. Siatkarze Volley SKK Belsk Duży byli blisko zwycięstwa w hicie kolejki IV ligi siatkarzy. Podopieczni Kamila Trzcińskiego musieli uznać wyższość lidera z Szydłowca. W związku z działaniami związanymi z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania pandemii wirusa COVID -19 na terenie Gminy Belsk Duży zaplanowano dezynfekcję przestrzeni publicznej w Łęczeszycach. Przed świętami odbyły się siatkarskie zmagania szkół podstawowych. Dzień później hala GOSiR tętniła życiem. GKS Belsk Duży po raz drugi zorganizował Gminny Turniej Halowej Piłki Nożnej. Najlepsza okazała się ekipa Ferrero, która przeszła przez zmagania jak burza nie przegrywając żadnego meczu i remisując zaledwie jeden. Czas przedświąteczny to także czas spotkań w gronie przyjaciół. Jednostki OSP z terenu gminy zorganizowały spotkania opłatkowe. Święty Mikołaj zagościł również u młodych koszykarek GUKS-u, które dostały piękne stroje sportowe. Chwilę po świętach prezent dostali również druhowie belskiej OSP. Przedstawiciel Samorządu Województwa Mazowieckiego radny Leszek Przybytniak przekazał oficjalnie w imieniu Marszałka Adama Struzika specjalistyczną pompę wysokiej wydajności. Nowe wyposażenie jest warte około 100 000 złotych. Po raz kolejny przekazano również Betlejemskie Światło Pokoju, w tym roku pod hasłem: “Światło Nadziei”. Rok zakończyliśmy dwoma dobrymi wiadomości. Belski przedsiębiorca – Przemysław Otulak i jego firma Pro-Cnc zagoszczą na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa. Wójt Gminy Belsk Duży – Władysław Piątkowski został wybrany wiceprzewodniczącym Żyrardowskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Mimo powolnego wejścia w nowy rok, z biegiem czasu w naszej gminie działo się bardzo wiele. Jak widać – kolejne obostrzenia czy trwająca pandemia nie przeszkadzają organizacjom do organizowania kolejnych ciekawych przedsięwzięć. Mamy nadzieję, że nowy 2022 rok będzie również obfity w ciekawe wydarzenia!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *