Organizacje pozarządowe

Pomagają w potrzebie

W strażnicy OSP Belsk Duży od jakiegoś czasu działa specjalny magazyn z najpotrzebniejszymi rzeczami dla uchodźców z Ukrainy.

Wśród wielu rzeczy, są tam również ubrania dla mieszkańców Ukrainy, którzy uciekając przed wojną przyjechali często z małymi torbami… Zapraszamy na nasz materiał.

Co zrobić z ubraniami?
Minął już jakiś czas od pierwszego transportu darów dla Ukraińców. Druhowie OSP Belsk Duży skontaktowali się ze swoimi przyjaciółmi z granicy i pojechali do Dołchobyczów by przekazać dary. Oprócz jedzenia mieszkańcy naszej gminy, ale również całego powiatu przekazywali ubrania. Druhowie jednak zostawili je tutaj na miejscu, a Stowarzyszenie Aktywni dla Belska postanowiło utworzyć specjalny Magazyn.

Nie myślą, pomagają
Kiedyś sala straży tętniła życiem. Odbywały się na niej różnego rodzaju zebrania, czy tak jak ostatnio imprezy. Teraz jednak ma nowe przeznaczenie. Jest tam magazyn, w którym mieszkańcy Ukrainy, którzy zdecydowali się przybyć do Polski mogą za darmo wybrać sobie ubrania. W akcję zaangażowane jest wiele osób. – Jestem tutaj praktycznie cały czas. Przez tę wojnę od dwóch tygodni nie mogę jechać na zakupy. Mam pustą lodówkę – mówi jedna z pań, która w Magazynie jest po kilka godzin dziennie. Jest on otwarty od godz. 16:00 do 20:00. Panie mają dyżury, ale niektóre chcąc być tu codziennie. Chcą pomagać przyjaciołom z Ukrainy. Ubrania są sortowane i przebierane. Wśród nich są m.in. nowe spodnie dziecięce, wózki, łóżeczka, buty, kurtki, kołdry, koce i tym podobne rzeczy. – Kiedy czegoś nam brakuje wrzucamy informacje na Facebooka. Musimy pomóc uchodźcom, tak po prostu trzeba – mówi inna z dziewczyn zaangażowana w pomoc.

Poświęcają swój czas
W Magazynie gromadzone jest także jedzenie. Niektórzy Ukraińcy przyjeżdżają bowiem po kilku, lub nawet kilkunastu godzinach podróży. Opowiadają oni historie jak trafili do Polski. – Przywiozłam tutaj córkę i za chwilę wracam do domu. Mam tam starszą matkę, która potrzebuje opieki – powiedziała nam jedna z nich. Zaangażowani w ten projekt często mało śpią, poświęcają swój czas dla innych. Wiedzą jak ważne jest dla nich dobre słowo. – Pasuje pani ta kurtka. Bardzo pięknie w niej pani wygląda – mówią wywołując uśmiech na twarzach smutnych, zmartwionych wojną obywateli Ukrainy. No i oni czy one też nie noszą peleryn. Niosą. Dobro. Tylko tyle i aż tyle.

Magazyn w OSP Belsk Duży
Stowarzyszenie Aktywni dla Belska
Otwarte: godz. 16 – 20

Poniedziałek – Niedziela
W nagłych przypadkach:
tel. 692 466 766

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *