Samorząd

Powiatowe dożynki w Lewiczynie

W tym roku Gmina Belsk Duży ponownie została gospodarzem Dożynek Powiatowych. Odbyły się one w niedzielę, 5 września br. w Lewiczynie.

Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się w Sanktuarium Matki Bożej Lewiczyńskiej Pocieszycielki Strapionych nabożeństwem celebrowanym przez ks. kard. Kazimierza Nycza. Za oprawę muzyczną w tym dniu zadbał chór „Cor Matris” pod kierownictwem Marcina Pyry. Msza święta została poprzedzona odczytaniem listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez ks. proboszcza Sławomira Paszowskiego. Podczas mszy świętej ks. kardynał dokonał poświęcenia repliki sztandaru Zespołu Szkół im. Armii Krajowej Obwodu „Głuszec” – Grójec w Grójcu.

Tegorocznymi Starostami Dożynkowymi byli Małgorzata i Artur Dąbrowscy z Bończy. To właśnie oni nieśli tegoroczny chleb dożynkowy, który przekazali na ręce starosty grójeckiego Krzysztofa Ambroziaka. Wójt Władysław Piątkowski otrzymał w tym dniu wyjątkowe podziękowanie za zaangażowanie się w organizację tegorocznych dożynek.
W niedzielę nie zabrakło występu zespołu ludowego, zebrani mogli bawić się przy dobrej muzyce w wykonaniu Riders Kapela Rock&Bluews, Hot Boy & DJ Kaczmi czy zespołu MIG. Zgromadzeni mogli skosztować regionalnych potraw, obejrzeć wystawę motocykli, wziąć udział w akcji Motoserce oraz zaszczepić się przeciw COVID-19 z OSP Lewiczyn.

W tym roku przepiękny tradycyjny wieniec dożynkowy zaprezentowały mieszkanki ul. Jana Kozietulskiego z Belska Dużego z Parafii Świętej Trójcy. Otrzymał on pierwsze miejsce w konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”. Dyplom i nagrodę pieniężną z rąk starosty i członków komisji wśród których znaleźli się poseł Mirosław Maliszewski oraz radny sejmiku województwa mazowieckiego Leszek Przybytniak, otrzymały panie reprezentowane przez sołtysa Agnieszkę Prokopczyk.

Gospodyniami tegorocznego stoiska gminnego było Koło Gospodyń Wiejskich „Rembowianki”. Ich aranżacja stoiska zachwyciła mieszkańców powiatu. Było ono jednym z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez licznie przybyłych na tegoroczne dożynki gości. Panie zapraszały wszystkich przybyłych do Lewiczyna do kosztowania smakołyków z domowej kuchni. Kolejki zwiedzających ustawiały się do degustacji domowych ciast, chleba ze smalcem z ogórkami małosolnymi, tradycyjnych wędlin i pasztetów. Dużym powodzeniem cieszyły się również słodkości ufundowane przez firmę Ferrero, soki owocowe z firmy Activ z Belska Dużego i Arno z Lewiczyna oraz sezonowe owoce ufundowane przez firmę Polsad z Lewiczyna.
Niemałym zainteresowaniem cieszył się namiot Koła Gospodyń Wiejskich „Na obcasach” w Lewiczynie, które odebrały w tym dniu wyróżnienie w konkursie na najładniejsze stoisko. Tu można było tu skosztować ponad metrowego ciasta, kapusty z grochem i gofrów z truskawkową konfiturą. Kawiarenkę przy Izbie Pamięci zorganizowała Publiczna Szkoła Podstawowa im. UNICEF. Przedstawiciele lewiczyńskiej placówki oraz Rada Rodziców zapraszali do odpoczynku przy domowym cieście i podziwiania skarbów tradycji ludowej.

Urząd Gminy Belsk Duży
Emilia Tomasiak

Władysław Piątkowski Wójt Gminy Belsk Duży serdecznie dziękuje za pomoc, wsparcie i zaangażowanie w organizacji stoiska Gminy Belsk Duży podczas tegorocznych Dożynek Powiatowych w Lewiczynie:

-Kołu Gospodyń Wiejskich „Rembowianki”,
-Bankowi Spółdzielczemu im. Stefczyka w Belsku Dużym,
-Spółdzielni Sadowniczej POLSAD w Lewiczynie,
-Firmie Activ Sp. z o.o. z Belska Dużego,
-Firmie AR-NO Sp. z o.o. z Lewiczyna,
-Firmie Ferrero Polska Sp. z o.o. z Belska Dużego,
-Ochotniczej Straży Pożarnej w Lewiczynie,
-Dyrekcji i pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Belsku Dużym,
oraz pracownikom Urzędu Gminy
a także wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tegorocznej uroczystości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *