Straż

Pożegnanie śp. Romana Piątkowskiego

W środę, 13 marca 2019 roku w kościele pw. Świętej Trójcy w Belsku Dużym pożegnano śp. Romana Piątkowskiego. Wieloletniego kronikarza Ochotniczej Straży Pożarnej w Belsku Dużym.

Roman Piątkowski urodził się 9 sierpnia 1927 roku w Warszawie. Jego rodzice mieszkali i prowadzili własną mydlarnię. Przed Powstaniem Warszawskim wyjechał na wakacje do Skowronek, gdzie jego rodzice posiadali gospodarstwo rolne. Tam został do zakończenia wojny. Ukończył szkołę w Pałacu w Małej Wsi i rozpoczął pracę w Inspektoracie PGR, zaocznie skończył studia uzyskując tytuł Inżynier Rolnik. Po zmianie ustroju pracował aż do emerytury w PGR jako planista i kierownik.

W szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej w Belsku Dużym, Roman Piątkowski wstąpił w 1972 roku. W latach siedemdziesiątych przyjął funkcję sekretarza OSP. Niedługo później stał się również kronikarzem jednostki. To właśnie dh Piątkowski od podstaw stworzył kronikę belskiej jednostki. Za swoją działalność został odznaczony brązowym, srebrnym oraz złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa. Otrzymał również Honorowy Medal “Za zasługi dla Pożarnictwa”. Podczas obchodów stulecia OSP Belsk Duży uhonorowany został medalem im. Bolesława Chomicza. Funkcję kronikarza pełnił do 2007 roku.

Roman Piątkowski zmarł 9 marca 2019 roku w Małej Wsi w wieku 91 lat. Podczas mszy świętej pogrzebowej żegnali go najbliżsi, druhowie z OSP Belsk Duży, poczty sztandarowe jednostek OSP.

Materiał tekstowy pochodzi z odczytanego podczas mszy świętej pogrzebowej kazania oraz pożegnania dh Romana Piątkowskiego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *