Straż

Pożyteczne ćwiczenia druhów z Lewiczyna

Za strażakami OSP Lewiczyn pożyteczne ćwiczenia, które odbyły się w sobotnie popołudnie na żwirowni w miejscowości Grotów.

Ćwiczenia zostały podzielone na dwa działy tematyczne. Pierwszy z nich dotyczył ratownictwa technicznego. Podczas ćwiczeń dotyczących tego działu, zrealizowane zostały dwa założenia, z różnym położeniem osoby poszkodowanej. Strażacy kładli wysoki nacisk na ewakuację osoby poszkodowanej w osi kręgosłupa z wykorzystaniem skutecznych metod, szybszych i bezpieczniejszych od tych które są powszechnie stosowane. Przez cały czas powracającym tematem było bezpieczeństwo ratowników.

Druga część dotyczyła skuteczności działań gaśniczych podczas pożaru samochodu. Tak samo jak poprzednią część rozpoczęto od omówienia najważniejszych zasad BHP oraz zagrożeń.Tutaj skupiono się na zarejestrowaniu obrazu z kamery termowizyjnej. Nagrane materiały posłużą do celów szkoleniowych. Strażacy nie używali samej wody, ale efektywniejszej piany gaśniczej, w tym przypadku ciężkiej, a także systemu piany sprężonej CAFS.

Takie ćwiczenia są bardzo potrzebne. Odpowiednie techniki gaszenia, szczególnie w przypadku nowych samochodów, poprawią zarówno jakość działań ale i jakże ważne bezpieczeństwo strażaków .

Tekst: OSP Lewiczyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *