Firmy Ogłoszenia Zdrowie

Recepty na kryzys gospodarczy w dobie koronawirusa

Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu zamroziła życie gospodarcze w kraju i na świecie. Podejmowane są jednak działania, których celem jest ochrona polskich firm oraz miejsc pracy w rodzimych przedsiębiorstwach. Zdaniem Bogusława Białowąsa, prezesa Banku Ochrony Środowiska, wprowadzone przez rząd tarcze – antykryzysowa i finansowa – w połączeniu z rozwiązaniami proponowanymi przez sektor finansowy, pozwolą na ograniczenie skutków kryzysu gospodarczego.

Jak podkreśla premier Mateusz Morawiecki, łączna wartość pomocy, którą otrzymają polskie firmy podczas pandemii koronawirusa, wyniesie 320-330 mld złotych. Składają się na nią elementy tarczy antykryzysowej, uzupełnione o tarczę finansową. Z pomocy mogą korzystać zarówno mikroprzedsiębiorstwa, jak i małe, średnie oraz duże podmioty.

W ramach tarczy finansowej do firm trafi łącznie nawet 100 mld zł, a 60 proc. tych środków nie będzie wymagało zwrotu. Kluczowe w niej są dwa czynniki: utrzymanie działalności i miejsc pracy. Pierwsze pieniądze do sektora MŚP przetransferowano 30 kwietnia. – Wspieranie polskich przedsiębiorstw, a co za tym idzie, ochrona setek tysięcy pracowników przed bezrobociem, to konieczność. Kryzys ekonomiczny, będący niewątpliwym skutkiem pandemii koronawirusa, wymaga zdecydowanych działań. Również Bank Ochrony Środowiska swoimi decyzjami, odciążającymi nie tylko przedsiębiorców, ale także klientów indywidualnych, wpisuje się w politykę łagodzenia skutków finansowych związanych z wyhamowaniem części życia gospodarczego – ­podkreśla Bogusław Białowąs, prezes Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).

Duża grupa banków, w tym BOŚ, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, umożliwia im również czasowe zawieszenie spłat zobowiązań. Istotnym ułatwieniem dla małych przedsiębiorców (zatrudniających do 9 pracowników) jest także możliwość zwolnienia z opłacania składek ZUS za marzec, kwiecień i maj. Wszystkie podmioty w przypadku spadku obrotów, również te największe – mogą z kolei uzyskać dofinansowanie od 1300 do 2340 zł miesięcznie na osobę zatrudnioną (do 3 miesięcy).

Pomysły na bezpieczne finansowanie
Tarcza finansowa ma zapewnić odpowiednio: 25 mld złotych mikroprzedsiębiorstwom (do 324 tys. zł w ramach jednostkowej pomocy; subwencja bezzwrotna do 75 proc. wartości wsparcia), 50 mld złotych firmom z sektora MŚP (jednorazowo do 3,5 mln zł) i 25 mld zł dużym przedsiębiorstwom (w tym wypadku wysokość pomocy będzie ustalana indywidualnie). Sposobem na utrzymanie płynności finansowej jest również zaciągnięcie kredytu obrotowego z gwarancją de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego. Zmiany dotyczące tego rodzaju wsparcia, ujęte w tarczy antykryzysowej, umożliwiają zabezpieczenie nawet 80 proc. wartości kredytu. Został również wydłużony do 39 miesięcy czas, na jaki można uzyskać kredyt obrotowy z gwarancją.

Zwiększanie płynności finansowej przedsiębiorców to ważny krok w kierunku utrzymania na rynku wielu rodzimych firm i miejsc pracy. Ich ochrona to priorytet, a tego rodzaju działania w znaczącym stopniu ograniczą gospodarcze skutki pandemii. Współpraca banków z BGK oraz PFR na rzecz przedsiębiorców powinna ograniczyć skutki kryzysu ekonomicznego w Polsce – wskazuje Bogusław Białowąs.

Więcej o ułatwieniach dla firm można dowiedzieć się m.in. z „Przewodnika Antykryzysowego dla Przedsiębiorców i Jednostek Samorządu Terytorialnego”, stworzonego przez ekspertów Polskiego Funduszu Rozwoju.

Obok wsparcia finansowego dla przedsiębiorstw istotnym elementem rządowej tarczy antykryzysowej jest deklaracja utworzenia Funduszu Inwestycji Publicznych o wartości 30 mld zł, co odpowiada około 0,6 proc. PKB. Celem takiego działania ma być zwiększenie inwestycji na szczeblu centralnym oraz lokalnym. Priorytetowe wydatki będą obejmować infrastrukturę, modernizację szkół i szpitali, transformację energetyczną, cyfryzację, biotechnologię i farmację oraz politykę ochrony środowiska. Dodatkowe nakłady w tych obszarach powinny być kolejnym kołem zamachowym dla polskiej gospodarki, które pomoże w ożywieniu koniunktury po spowolnieniu wywołanym przez pandemię.

MATERIAŁ PRASOWY

Fot. Pixabay

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *