Edukacja

Skąd pochodzą cyfry?

17 maja 2018 roku uczniowie klas IV – VII PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie wzięli udział w lekcji bibliotecznej “Skąd pochodzą cyfry?”. Zajęcia poprowadziła pani Mirosława Krawczak w Czytelni Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Skarbimira Laskowskiego w Grójcu.

Informacje o używaniu cyfr w odległych czasach, w różnych stronach świata, a także historie z nimi związane zaciekawiły wszystkich uczestników lekcji. Dowiedzieliśmy się jak wyglądały cyfry stosowane przez Egipcjan czy Majów. Poznaliśmy także ciekawostki związane z etapami kształtowania się wyglądu cyfr na przestrzeni dziejów. Jakie cyfry stosowali Chińczycy i od kogo przejęli inne? Czy rzeczywiście wszyscy wierzą w pechową trzynastkę, czy może ktoś zna pechową czwórkę?

Dwugodzinne warsztaty (z matematyki i języka polskiego) dotyczyły nie tylko historii cyfr, ale także wzięliśmy udział w odczytywaniu wartości liczb rzymskich. Rozwiązaliśmy szereg zadań związanych z zapisem liczb w systemie rzymskim.

Kolejna godzina przeznaczona na wiadomości polonistyczne, ale również z cyfrą w tle. Poznaliśmy przysłowia i powiedzonka, w których występują liczby. Jakie jest ich znaczenie i zastosowanie w codziennym użyciu. Były więc quizy, zadania, czytanie i praca z tekstem, wykorzystanie słowników i innych przygotowanych dla nas materiałów.

Lekcja okazała się przede wszystkim niezwykle pouczająca, ale też ciekawa i zabawna. Nie czuliśmy się jak w szkole, ale każdy miał świadomość, że dowiedział się czegoś pożytecznego i ważnego. Najbardziej spodobała nam się legenda związana z octem siedmiu złodziei. Dlaczego było ich siedmiu i czy rzeczywiście to tylko ocet, czy może ratujący życie eliksir? My odpowiedź już znamy, dzięki prowadzącej zajęcia pani Mirosławie Krawczak.

Za możliwość wzięcia udziału w lekcji serdecznie dziękujemy dyrektor MGBP w Grójcu pani Kindze Majewskiej.

Autor: Szkolna gazetka “Uczniak”
PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *