Kościół Zdrowie

Święta inne niż zwykle

To będzie inne niż zawsze Triduum Paschalne oraz Wielki Tydzień. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Polsce, Archidiecezja Warszawska opublikowała nowe wytyczne.

Portal belskduzy24.pl we współpracy z Parafią pw. Świętej Trójcy w Belsku Dużym przeprowadzi relację z Triduum Paschalnego.

Archidiecezja Warszawska na początku swojego apelu przypomina, że w mszy świętej może uczestniczyć maksymalnie pięcioro wiernych, celebrans oraz posługujący (w jak najmniejszej liczbie). Pisze również o tym, by w miarę możliwości zapewnić transmisję w internecie.

WIELKI TYDZIEŃ I TRIDUUM PASCHALNE:

Niedziela Palmowa – czyli pamiątka wjazdu Chrystusa do Jerozolimy będzie odprawiana według trzeciej formy (wejście zwykłe). Wszystkie obrzędy odbędą się w środku budynku.

Wielki Czwartek, Msza św. Krzyżma – odprawiona zostanie w Archikatedrze Warszawskiej o godz. 10:00, bez udziału publiczności i duchowieństwa. Będzie transmitowana on-line.

Triduum Paschalne. Msza św. Wieczerzy Pańskiej – msze święte odbędą się w kościołach parafialnych, Najświętszy Sakrament zostanie pozostawiony w tabernakulum, zostanie pominięta procesja do ciemnicy. Z powodu koronawirusa można odprawić tę Mszę Świętą bez udziału ludzi.

Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek – nabożeństwo odbędzie się bez udziału ludzi. Podczas Adoracji Krzyża pocałunek zostanie zastąpiony przyklęknięciem. Według uznania proboszczów można przygotować grób z miejscem na wystawienie Najświętszego Sakramentu do indywidualnej adoracji, bez przeniesienia Najświętszego Sakramentu.

Wielka Sobota – nie odbędzie się tradycyjne poświęcenie pokarmów. Archidiecezja rekomenduje wiernym błogosławieństwo pokarmów podczas śniadania wielkanocnego przez członka rodziny.

Wigilia Paschalna – wytyczne Stolicy Apostolskiej mówią o odprawianiu liturgii wyłącznie w kościołach parafialnych i katedralnych. Metropolita Warszawski dopuszcza również kaplice prywatne i publiczne z zachowaniem obowiązujących przepisów.
– Liturgia musi zostać odprawiona wewnątrz, zaś liturgia światła zamiast poświęcenia ogniska będzie to zapalenie paschału i wykonanie Exultet.
– Liturgia chrzcielna musi być ograniczona tylko do poświęcenia wody i odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.
– Nie ma procesji rezurekcyjnej

Niedziela Zmartwychwstania – nie odbędzie się procesja rezurekcyjna w poranek Wielkanocny.

Sakrament pokuty – każda z parafii oraz duszpasterstw powinna zapewnić bezpieczne miejsca (poza konfesjonałem), najlepiej w przestronnym miejscu, w odpowiedniej odległości między księdzem a penitentem.

W wyjątkowych wypadkach Stolica Apostolska zezwala na udzielenie absolucji generalnej. Są to: bezpośrednie niebezpieczeństwo śmierci, brak czasu, by wyspowiadać penitentów w spowiedzi indywidualnej oraz nadzwyczajna, poważna konieczność.

Papież Franciszek udzielił odpustu zupełnego na czas pandemii koronawirusa COVID-19. Dotyczy on trzech grup wiernych:
– zarażonych koronawirusem pozostających w szpitalach bądź kwarantannie domowej
– pracowników służb medycznych oraz osób opiekujących się tymi chorymi

Warunkiem dostąpienia odpustu zupełnego dla tych osób jest:

  • brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu
  • łączność duchowa poprzez transmisję z Mszą św. bądź Liturgią Godzin, modlitwa Różańca, Droga Krzyżowa, Koronka do Miłosierdzia, Akatyst albo przynajmniej pobożne odmówienie modlitwy Ojcze Nasz, Wierzę i modlitwy do Maryi
  • ofiarowanie tego doświadczenia w duchu wiary w Boga i miłości wobec bliźnich

Źródło: Własne / Archidiecezja Warszawska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *