Edukacja

Święto niepodległości w PSP im. UNICEF w Lewiczynie

W dniu 8 listopada br. w Publicznej Szkole Podstawowej im. UNICEF w Lewiczynie obchodzono 100-rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Dla uczczenia tego ważnego wydarzenia odświętnie ubrani uczniowie nosili własnoręcznie wykonane kotyliony.

Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu głos zabrała p. Dyrektor Mirosława Bojaczuk, która wprowadziła wszystkich w patriotyczny nastrój.

Młodzież z kl. VI – VIII pod kierunkiem p. Daniela Wawryniuka opowiedziała o trudnej drodze, którą przeszedł naród polski, aby odzyskać niepodległość po 123 latach niewoli. Upamiętniono bohaterskie czyny Polaków, ich przelaną krew i honor. Przybliżono najważniejsze wydarzenia historyczne i wybitne postaci, które przyczyniły się do odrodzenia wolnej Polski.

Wiersze znanych poetów zmuszonych do emigracji i wzruszające patriotyczne pieśni nadały akademii podniosły charakter. Nie zabrakło utworów takich jak „Szara piechota”, „Pierwsza brygada” czy „O mój rozmarynie”. O oprawę muzyczną zadbała p. Krystyna Sochaczewska.

Apel zakończono wspólnym wykonaniem „Roty” Marii Konopnickiej oraz pamiątkowym zdjęciem. To była cenna lekcja patriotyzmu, która pozwoliła zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość

Karolina Jaworska/Iwona Piotrowska
PSP im. UNICEF w Lewiczynie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *