9 maja 2018 r. uczniowie belskiego gimnazjum wraz z uczniami PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie wyjechali na wycieczkę do Czarnolasu, Zwolenia i Sycyny. Każdy etap wycieczki związany był z Janem Kochanowskim.
Czarnolas – to miejsce, gdzie tworzył i mieszkał ten największy poeta polskiego renesansu. Zwiedziliśmy nie tylko muzeum jego imienia, ale także przepiękny park. Poznaliśmy ciekawy życiorys twórcy fraszek i trenów. Nie zabrakło również wzruszających recytacji utworów Kochanowskiego w wykonaniu gimnazjalistek. W chwili zadumy stanęliśmy przed symbolicznym grobem Urszulki Kochanowskiej, który znajduje się w miejscu, gdzie kiedyś rosła słynna czarnoleska lipa.
Zwoleń zachwycił nas pięknym kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego, tam bowiem wbudowana jest kaplica Kochanowskich. Na jej ścianach znajduje się wymowny w swej treści napis: „Jan Kochanowski, wojski sandomierski tu spoczywa. Aby uczony przechodzień nie minął bez uczczenia zwłok takiego męża, którego pamięć u ludzi wykształconych trwać będzie wiecznie, marmur ten znakiem. Umarł 1584 r. dnia 22 sierpnia mając lat 54”. Pod posadzką kościoła jest krypta z sarkofagiem Jana Kochanowskiego i jego najbliższych. Bogactwem informacji zaskoczyło nas Centrum Regionalne w Zwoleniu. Poznaliśmy mnóstwo ciekawostek dotyczących życia i śmierci poety. Warto wiedzieć, że w kaplicy Kochanowskich są relikwie między innymi Jana Pawła II.
Ze Zwolenia udaliśmy się do Sycyny – miejsca urodzin Jana z Czarnolasu. Najpierw obejrzeliśmy zabytkowy obelisk, do którego prowadzi dróżka przez prywatne gospodarstwo. W szczerym polu dumnie wznosi się kolumna z czerwonego piaskowca zakończona czworoboczną głowicą, ufundowana w 1621 roku przez bratanka Jana Kochanowskiego – Mikołaja. Na terenie dawnego parku odkryto pozostałości czternastowiecznych fundamentów budowli. Oznaczono to miejsce tablicą informacyjną, na której wyryto rekonstrukcję dworku Kochanowskich, gdzie w 1530 roku przyszedł na świat wielki polski poeta.
Wycieczka była naprawdę ciekawa i pouczająca. Zetknęliśmy się nie tylko z miejscami ważnymi dla poety, ale także z epoką, historią i poezją. Przekonaliśmy się, że Czarnolas to rzeczywiście wyjątkowy dworek.
Autor: PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie