Straż

Walczą z pożarami traw i nieużytków

Druhowie z OSP Lewiczyn w ostatnim czasie zmagają się z pożarami traw i nieużytków. Strażacy apelują o rozsądek i zaprzestanie podpaleń.

Od początku marca strażacy z Lewiczyna wyjeżdżali aż pięciokrotnie do tego typu pożarów. – Od początku tego roku w powiecie doszło już do ponad 40 pożarów traw, nieużytków oraz pożaru poszycia leśnego. Największą liczbę zdarzeń odnotowaliśmy w gminach Mogielnica(10), Grójec(6) i Belsk Duży(5) – mówi w rozmowie z nami st. kpt. Marcin Błoński, Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Grójcu.

Pożary traw i nieużytków na terenie działań OSP Lewiczyn:
– 06/03/2021 15:44 Pożar nieużytków, miejscowość Lewiczyn
– 09/03/2021 20:20 Pożar nieużytków, miejscowość Lewiczyn
– 23/03/2021 20:16 Pożar nieużytków, miejscowość Lewiczyn
– 25/03/2021 19:57 Pożar nieużytków, miejscowość Oczesały
– 01/04/2021 19:49 Pożar nieużytków, miejscowość Lewiczyn

Najbardziej groźny był pożar nieużytków 1 kwietnia br. Z ogniem walczyły dwa zastępy OSP Lewiczyn. Akcję utrudniał podmokły teren, a także bardzo silny wiatr przez co pożar się rozprzestrzeniał. – Co prawda dotychczasowe pożary nie były zbyt duże, ponieważ łącznie spłonęło ok 9 ha. Tak małe straty to zasługa głównie bardzo szybko i sprawnie działających strażaków. Do największego dotychczas pożaru nieużytków doszło w miejscowości Lewiczyn, gdzie spłonęło ponad 1,5 ha – tłumaczy st. kpt. Marcin Błoński.

Zapewne tak częste pożary traw i nieużytków na terenie Gminy Belsk Duży to nie przypadek. Czy mamy więc do czynienia z podpalaczem? Jest to wielce prawdopodobne. Dlatego przyłączamy się do apelu druhów z Lewiczyna, którzy proszą o zaprzestanie podpaleń. Apelujemy również o czujność do mieszkańców naszej gminy.

Należy także pamiętać, że w polskim prawie wypalanie traw jest zabronione i karalne. – Na podstawie kodeksu wykroczeń, który przewiduje za to karę grzywny w wysokości nawet do 5000 zł., oraz kodeksu karnego wynika, że wypalanie traw, które skończy się pożarem okolicznych zabudowań, który zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Sprowadzanie bezpośredniego niebezpieczeństwa wskazanych zdarzeń jest zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat – kończy rozmowę z nami Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Grójcu.

Źródło: własne / OSP Lewiczyn / KP PSP Grójec
Zdjęcie: OSP Lewiczyn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *