Kościół

Wielka Sobota inna niż zwykle

Przed nami kolejny dzień Triduum Paschalnego. Wielka Sobota w kościele katolickim to wyciszenie i oczekiwanie na przyjście Jezusa Chrystusa. Podobnie jak w poprzednich dniach, ze względu na sytuację z koronawirusem, parafie przeprowadzą transmisje.

Wielka Sobota była zwykle utożsamiana ze święceniem pokarmów. Wierni gromadzili się w świątyni, a kapłani błogosławili chleb, jajka, kiełbasy itp.

W tym roku nie odbędzie się tradycyjne poświecenie. Archidiecezja Warszawska rekomenduje wiernym błogosławieństwo pokarmów podczas śniadania wielkanocnego przez członka rodziny, tudzież najstarszego z rodu (ojca rodziny, dziadka czy matkę). Poniżej publikujemy obrzęd błogosławieństwa pokarmów na stół wielkanocny. Powinno się ono odbyć przed niedzielnym śniadaniem.

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Kolejną zmianą spowodowaną pandemią koronawirusa jest brak adoracji strażaków przy Grobie Pańskim. Dzieje się tak w Belsku Dużym, jak i Lewiczynie.

Gdy zapadnie zmrok, wierni zbierają się w kościele. Podobnie jak w Wielki Piątek, tak i w Wielką Sobotę nie odprawiana jest Msza Święta. W tym roku cała liturgia odbywa się w murach świątyni. Rozpoczyna się ona od wejścia z zapalonym paschałem przy ciemnym kościele (co roku Liturgia Światła odbywała się na dworze, a kapłani wraz z asystą wchodzili do kościoła w procesji). Następnie zostanie zaśpiewany exultet.

W tym dniu odczytywane są czytania (najczęściej pięć), po których odśpiewana jest “Chwała na wysokości”. Po tym odbywa się odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, a po nich Eucharystia trwa dalej.

Harmonogram transmisji:
Godz. 20:00 – Wigilia Paschalna z Parafii Świętej Trójcy w Belsku Dużym
Godz. 20:00 – Wigilia Paschalna z Sanktuarium Matki Bożej w Lewiczynie

Źródło: własne / Zwycięzca śmierci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *