Kościół

Wielki Piątek czyli Liturgia Męki Pańskiej

Trwa Triduum Paschalne. Dziś Wielki Piątek – upamiętniający śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu. Liturgię Męki Pańskiej będzie można śledzić za pośrednictwem facebooka na profilach Parafii z Belska Dużego i Lewiczyna.

W Wielki Piątek wierni gromadzą się w świątyni w ciszy i skupieniu. To właśnie tego dnia Jezus umarł na krzyżu. Liturgia rozpoczyna się bez śpiewu na wejście. Kapłani ubrani są w czerwone szaty. Udają się w ciszy do ołtarza i oddają pokłon. Następnie leżą krzyżem przed ołtarzem.

Nabożeństwo wielkopiątkowe rozpoczyna się liturgią słowa, w której na pierwszym miejscu jest opis Męki Pańskiej. Tego dnia księża oraz wierni, po kazaniu adorują krzyż. W tym roku jednak pocałunek krzyża zastąpi przyklęknięcie. Odbywa się również komunia święta. Zgodnie ze zwyczajem na koniec eucharystyczne Ciało Chrystusa powinno zostać przeniesione do grobu pańskiego. W tym roku według uznania proboszczów można przygotować grób z miejscem na wystawienie Najświętszego Sakramentu do indywidualnej adoracji, bez przeniesienia Najświętszego Sakramentu.

Harmonogram transmisji:
Godz. 18:00 – Liturgia Męki Pańskiej z Parafii Świętej Trójcy w Belsku Dużym
Godz. 18:00 – Liturgia Męki Pańskiej z Sanktuarium Matki Bożej w Lewiczynie

Źródło: własne / Zwycięzca śmierci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *