Edukacja Ludzie Sport

Wybitny reprezentant Polski gościł w Łęczeszycach

Gmina Belsk Duży rozpoczęła świętowanie 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. W Łęczeszycach gościem wydarzenia zorganizowanego przez szkołę podstawową oraz harcerzy był czterokrotny olimpijczyk – Paweł Zagumny. Dwudniową imprezę patronatem honorowym objął Wójt Gminy Belsk Duży.

W tym roku łęczeszycka placówka postanowiła rozszerzyć swoje obchody odzyskania przez nasz kraj niepodległości. Oprócz zaplanowanego na 9 listopada “Biegu dla Niepodległej” organizatorzy zaprosili inne podstawówki z terenu Gminy Belsk Duży.

We wtorek, 8 listopada w Łęczeszycach odbył się międzyszkolny konkurs wiedzy “Historia polskiego i światowego ruchu olimpijskiego”. Z bardzo trudnym testem musieli poradzić sobie, przygotowani przez swoich nauczycieli od wychowania fizycznego, reprezentanci czterech szkół podstawowych z terenu Gminy Belsk Duży. Po zaciętej rywalizacji i sprawdzeniu przez komisję konkursową (Łukasz Wiśnik, Bogusław Cieślak i Daniel Wawryniuk) testów, najlepsza okazała się PSP im. Jana Pawła II w Belsku Dużym. Na drugim miejscu zmagania zakończyła PSP im. UNICEF w Lewiczynie, na trzecim PSP im. Romualda Traugutta w Łęczeszycach, zaś na czwartym PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie. Nagrody młodzieży wręczał Paweł Zagumny – znakomity siatkarz, uczestnik czterech olimpiad.

Drugą częścią łęczeszyckiego wydarzenia była gra planszowa “Odkrywamy tajemnice Gminy Belsk Duży”. Przedstawiciele czterech szkół podstawowych rywalizowali pod okiem Szczepu Drużyn im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, który był współorganizatorem wydarzenia. Na zakończenie nagrody wręczyli: Dyrektor Gminnego Zespołu Obsługi Placówek Oświatowych – Maria Walewska-Żółcik oraz Dyrektor PSP im. Romualda Traugutta w Łęczeszycach – Jacek Witczak.

Na zakończenie przeprowadzono panel dyskusyjny o patriotyzmie i sporcie. Gośćmi Tomasza Fliszkiewicza oraz Daniela Wawryniuka byli: Krzysztof Małachowski – Prezes Stowarzyszenia Kibicujemy z Klasą, Grzegorz Szewczyk – muzeum Volley Bajka, Marta Marek – Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Paweł Zagumny – jedyny polski siatkarz, który grał na czterech turniejach olimpijskich, Mistrz Świata i Europy oraz wybitny reprezentant Polski (427. występów z orzełkiem na piersi). Goście w bardzo ciekawy sposób wchodzili w interakcję z prowadzącymi. Opowiadali m.in. o dumie reprezentowania swojego kraju czy o tym jak doszli do miejsca, w którym się znajdują.

Była to pierwsza z dwóch części obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości zaplanowanych przez łęczeszycką szkołę. Już w środę, 9 listopada odbędzie się “Bieg dla Niepodległej”.

Urząd Gminy w Belsku Dużym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *