Harcerstwo

Wyprawa Pamięci – Monte Cassino 2018

„Dziękujemy Wam za wolną Polskę, za wolną Europę”. Jan Kasprzyk

 

W dniach 15-24 maja 2018 r. harcerze ze Szczepu Drużyn im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, uczniowie PSP im. Romualda Traugutta w Łęczeszycach oraz młodzież z gminy Belsk Duży wraz z opiekunami przebywali w Republice Włoskiej, gdzie wraz z delegacją państwową pod przewodnictwem Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ministra Jana Józefa Kasprzyka, uczestnicząc w obchodach 74. rocznicy bitwy o Monte Cassino, oddali hołd żołnierzom gen. Władysława Andersa.

W przeddzień rocznicy złożyliśmy wieniec i zapaliliśmy znicze na największym polskim cmentarzu we Włoszech w San Lazzaro di Savena w Bolonii.

Tegoroczne obchody rocznicy bitwy o Monte Cassino miały szczególny charakter, jako że przypadały w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W uroczystościach wzięli udział żołnierze 2. Korpusu Polskiego z kraju i z zagranicy, prezesi największych organizacji kombatanckich, działacze opozycji antykomunistycznej oraz przedstawiciele najwyższych władz państwowych i duchowieństwa.

W związku z przypadająca setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, uroczystości rozpoczęły się 15 maja od złożenia wieńców przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego położonym w Rzymie.

17 maja weterani 2. Korpusu Polskiego wraz z delegacją najwyższych władz państwowych oraz harcerzami upamiętnili walki polskich żołnierzy w Piedimonte San Germano. Obecni byli m.in. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, wicemarszałek Senatu RP Maria Koc, senator Anna Maria Anders i chargé d’affaires Marta Zielińska-Śliwka.

Wraz z polską delegacją złożyliśmy hołd spoczywającym na cmentarzu w Mignano Monte Lungo włoskim żołnierzom, którzy pod dowództwem gen. Umberto Utilego w ramach Włoskiego Korpusu Wyzwoleńczego wraz z Polakami, Brytyjczykami, Amerykanami wyzwalali Italię i przynosili swojej ojczyźnie wolność.

18 maja przed południem na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino odbyły się państwowe uroczystości, na które składały się: msza świętą koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa polowego WP gen. bryg. Józefa Guzdka, apel poległych oraz złożenie wieńców przez oficjalne delegacje. Wzięli w nich udział m.in. weterani II wojny światowej, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, wicemarszałek Senatu Maria Koc, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński, senator Anna Maria Anders, marszałek senior Kornel Morawiecki, doradczyni społeczna prezydenta Zofia Romaszewska, posłowie Anita Czerwińska i Michał Jach, wiceminister kultury Jarosław Sellin, wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, harcerze, prezesi organizacji kombatanckich, przedstawiciele środowisk ofiar represji, działacze opozycji antykomunistycznej,

Harcerze z naszego Szczepu podczas uroczystości pomagali kombatantom (m.in. podawali wodę, służyli ramieniem).

W kolejnych dniach złożyliśmy kwiaty i oddaliśmy honor żołnierzom pochowanym na polskim cmentarzu w Loreto.

Tegoroczne uroczystości miały szczególny charakter. Przypadały w setną rocznicę uzyskania przez Polskę niepodległości, gdzie nasz w nich udział został wpisany w kalendarz obchodów gminy Belsk Duży.

Nasz wyjazd odbył się przy wsparciu Urzędu Gminy w Belsku Dużym oraz Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, za które dziękujemy. Ukłony dla dyrektora PSP w Łęczeszycach pana Jacka Witczaka.

Nieocenioną pomoc podczas włoskiej wędrówki, za którą serdecznie dziękujemy, okazały nam panie z Ambasady RP w Rzymie – Konsul Ewa Mamaj oraz Anna Wojtulewicz i Ewa Nadzieja.

info@zhp.belsk

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *