Inne

Zbadają grodzisko?

W Izbie Tradycji Regionalnej w Lewiczynie odbyło się pierwsze spotkanie odnośnie badań nad grodziskiem, które może mieć około 1000 lat z przedstawicielami Uniwersytetu Łódzkiego.

W spotkaniu, które odbyło się w lewiczyńskiej Izbie Tradycji Regionalnej w środę, 21 lutego 2024 roku udział wzięli przedstawiciele gminy Belsk Duży na czele z Wójtem Władysławem Piątkowskim, Dyrektor PSP im. UNICEF w Lewiczynie – Justyna Błońska, Wiceprezes OSP Lewiczyn – dh Marcin Błoński oraz Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Grójeckiej – Jakub Wójcik. Obecny był również dr inż. Artur Ginter Kierownik Laboratorium Datowania Luminescencyjnego i Konserwacji Zabytków Uniwersytet Łódzki, Instytut Archeologii oraz delegat Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w Komitecie Zarządzającym COST (European Cooperation in Science and Technology), a także dr Magdalena Majorekpracownik w/w laboratorium.

Grodzisko w Lewiczynie było twierdzą obronną. Ma około 700 – 1000 lat. Nie jest to jednak do końca ustalone i potrzebne są specjalistyczne badania, które wykażą kto tam mieszkał, czego bronił, z czego żył czy co jadł.

Znalezisko we wsi Kussy (gm. Belsk Duży) z około 1500-1600 roku
Tak mogło wyglądać grodzisko w Lewiczynie (zdjęcie poglądowe rekonstrukcji grodziska w Tumie pod Łodzią)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *