Policja Samorząd Straż

Debatowali o bezpieczeństwie

W ostatnim dniu października w belskim Urzędzie Gminy odbyła się debata o bezpieczeństwie z przedstawicielami grójeckiej policji, straży pożarnej oraz Banku Spółdzielczego im. Stefczyka.

Wszystkich zebranych powitał gospodarz belskiej gminy – Władysław Piątkowski. Wśród słuchaczy znaleźli się pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, radni, sołtysi, a także przedstawicielki Stowarzyszenia Seniorów “Relaks”.

Jako pierwszy głos zabrał bryg. Krzysztof Kędziera z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu. Zastępca Komendanta mówił o dwóch akcjach prowadzonych przez funkcjonariuszy: “Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa” oraz “Zaproś kominiarza”. Uczulał wszystkich zebranych, żeby czuwać nad stanem przewodów kominowych w sezonie grzewczym oraz rekomendował zamontowanie w każdym z domów czujki dymów i tlenku węgla.

Między innymi o bezpiecznej bankowości mówił Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego im. Stefczyka w Belsku Dużym – Hubert Bator. Zjawiska związane z naszymi funduszami są coraz częstszymi, a złodzieje próbują wykradać pieniądze z kont bankowych. Dużo poświęcono również phishingowi. Mianem phishingu określamy podszywanie się przez osoby trzecie pod zaufaną firmę lub instytucję w celu wyłudzenia od nas prywatnych danych. W praktyce próba kradzieży danych wygląda niepozornie. Użytkownik otrzymuje wiadomość e-mail z linkiem, rzekomo do strony firmy (portalu, banku, sklepu internetowego itp.) z prośbą o zalogowanie i potwierdzenie danych dostępowych. Strona, na którą jesteśmy przekierowani do złudzenia przypomina stronę danej firmy czy instytucji.

Temat bezpieczeństwa poruszyli również funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Grójcu. O Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa mówiła nadkom. Agnieszka Wójcik – oficer prasowy grójeckiej komendy. Jak się okazuje na terenie całego powiatu grójeckiego najwięcej jest kradzieży. Funkcjonariusze przestrzegali również przed oszustwami: “na wnuczka” czy “na policjanta”. W spotkaniu wzięła udział również dzielnicowa Gminy Belsk Duży – st. sierż. Ilona Zając.

Zwieńczeniem poniedziałkowej debaty była wspólna dyskusja.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *