Kościół Organizacje pozarządowe

Dożynki parafialne w Łęczeszycach

Parafia Świętego Jana Chrzciciela w Łęczeszycach zorganizowała w przedostatnią niedzielę października wspólnie z Kołem Gospodyń Wiejskich “Łęczeszycki Kogel-Mogel” dożynki parafialne.

Tradycyjnie dożynki kojarzą się z wieńcami zrobionymi z kłosów zbóż. Region sadowniczy różni się pod tym względem z innymi regionami. W pojedynczych gospodarstwach zakończenia zbiorów nazywane są okrężnymi. Tu czasami tworzone są wieńce zrobione z kolorowych jabłek. Na dożynkach można podziwiać kosze i skrzynki z kolorowymi darami z sadów owocowych. 

W łęczeszyckiej parafii od wielu lat zakończenie zbiorów jabłek odbywa się w uroczysty sposób. Mieszkańcy wsi przynoszą do kościoła w korowodzie dary ze swoich sadów. W tym roku można było podziwiać te przygotowane przez gospodarzy z Łęczeszyc, Koźla, Woli Łęczeszyckiej i Wólki Łęczeszyckiej oraz Koła Gospodyń Wiejskich.

Później, po wspólnej modlitwie mieszkańcy mogli spotkać się na wspólnym poczęstunku przygotowanym przez panie z koła, w krużganku klasztoru Ojców Paulinów.

Urząd Gminy Belsk Duży
E. Tomasiak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *