Edukacja

Ks. Kardynał Nycz w PSP Lewiczyn

11 marca 2019 r. do Publicznej Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Lewiczynie przybył J.E. Kazimierz kardynał Nycz. Spotkanie z uczniami, nauczycielami, dyrekcją oraz pracownikami szkoły odbyło się w ramach wizytacji kanonicznej parafii.

Głównym jego elementem był piękny występ artystyczny w formie montażu słowno-muzycznego “Z Maryją przez wieki”, w który zaangażowani byli niemalże wszyscy uczniowie. To pouczające widowisko zabrało zgromadzonych gości w podróż przez wieki. Można było poznać historię Sanktuarium oraz  Cudownego Obrazu z wizerunkiem Maryi, sprowadzonego do Lewiczyna w 1604 r., którego kult trwa do dzisiejszych czasów i jest skarbem tej ziemi nie tylko w wymiarze materialnym, ale przede wszystkim duchowym. Program słowno-muzyczny zobrazował również barwny korowód postaci historycznych – zarówno tych świętych jak i świeckich. Starsi uczniowie uatrakcyjnili inscenizację tańcząc w tradycyjnych strojach poloneza, a młodsi kujawiaka. Zaprezentowano także „Barkę” w wersji instrumentalnej.

Po przedstawieniu miało miejsce błogosławieństwo społeczności szkolnej. Na pamiątkę tejże podniosłej uroczystości wykonano wspólne zdjęcie. Wizyta przebiegła we wspaniałej atmosferze i z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.

W naszej placówce w bardzo rzetelny i autentyczny sposób udało się zilustrować dzieje Sanktuarium i Cudownego Obrazu. Uczniowie z ogromnym zaangażowaniem wcielili się w swoje role i zaprezentowali umiejętności wokalno-taneczne.

Za pomysł, scenariusz i reżyserię programu artystycznego odpowiedzialni byli: ks. Piotr Hejna, p. Iwona Perzyna. Dobór oraz przygotowanie strojów i rekwizytów: p. Iwona Perzyna i p. Paulina Kucharska. O oprawę muzyczną zadbała p. Krystyna Sochaczewska, a o dekoracje p. Paulina Kucharska.

Autorki: Iwona Perzyna, Paulina Kucharska, Karolina Jaworska/PSP Lewiczyn

jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *