Biblioteka Kultura

Kuba Michalski wystąpił w Belsku

Środowe popołudnie w Belsku Dużym upłynęło pod znakiem poezji śpiewanej. Do miejscowości przybył Kuba Michalski, który zaprezentował zebranym koncert z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Odbył się on w Gminnej Bibliotece Publicznej.

Koncert rozpoczęła Pieśń XXV Jana Kochanowskiego na nutę Michalskiego. W dalszej części zebrani mogli posłuchać piosenek genialnego barda Jacka Kaczmarskiego o tematyce historycznej (m.in. „Samosierra”, „Krajobraz po uczcie”, „Rozbite oddziały”, „Ballada wrześniowa”, „Barykada”, „Mury”). Widzów zachwyciła “Samosierra”. Bowiem właśnie pod tym wąwozem walczył Jan Kozietulski, który pochowany jest w kościele pw. Świętej Trójcy w Belsku Dużym. Michalski zaprezentował również własne kompozycje do wierszy wielkich polskich poetów (m.in. Kochanowskiego, Mickiewicza, Norwida, Asnyka i Herberta).

 

Całość była wieć poetycko-muzyczną opowieścią o historii Polski od potężnego królestwa Jagiellonów, przez czas rozbiorów, odzyskanie niepodległości w roku 1918, wojnę, aż do czasów prawie współczesnych. Frazy tej opowieści napisali najwybitniejsi polscy twórcy, a piosenki opatrzone są też krótkim komentarzem historycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *