Edukacja

Kumpelska ławka

Co to jest empatia? Czy trzeba się z kimś przyjaźnić, żeby zaprosić go do wspólnej zabawy? Czy mały człowiek może mieć wpływ na życie innych?

Na te i inne niełatwe pytania staraliśmy się znaleźć odpowiedź wspólnie z uczniami klas 0-III. A to wszystko za sprawą inicjatywy Samorządu Uczniowskiego (we współpracy z psychologiem szkolnym) pod tajemniczym tytułem “Kumpelska Ławka”.

Uczniowie klas siódmych zaprezentowali dziś młodszym koleżankom i kolegom krótką historię o budzącej się empatii, uważności na innych, społecznym wykluczeniu i akceptacji różnorodności. Podczas szkolnej przerwy uczniowie o różnych charakterach i temperamentach uczą się jak wspólnie i przyjemnie spędzić czas, tak aby nikt nie czuł się samotny i odrzucony. Wspólnie tworzą miejsce, symbol, znak dla innych – Kumpelską Ławkę.W oryginale książka nosi tytuł “The Buddy Bench” i została napisana przez współczesną, amerykańską autorkę książek dla dzieci. Na potrzeby szkolne, autorką polskiego przekładu jest Pani Ilona Szymańska, która napisała także słowa do specjalnej piosenki o szkolnej koleżeńskiej ławeczce.

Uczniowie klas 0-III po wspólnym obejrzeniu przedstawienia, poznali zasady korzystania z Kumpelskiej Ławki i podpisali klasowe “kontrakty” z najważniejszymi zasadami użytkowania tego niezwykłego siedziska.Mamy nadzieję, że będzie to miejsce – koło ratunkowe, dla tych, którym w danym momencie z jakiegoś powodu ciężko jest dołączyć do zabawy, a w inny sposób nie umieją tego zakomunikować. W spotkaniu poza Nauczycielami oraz uczniami, uczestniczyła Pani Dyrektor Teresa Bogdańska, przedstawicielka Rady Rodziców Pani Paulina Borkowska oraz Pani Ewa Jakubiak z naszej szkolnej biblioteki.Serdeczne podziękowanie dla aktorów z klasy 7a i 7b za brawurowe wykonanie całej inscenizacji. Niech moc Kumpelskiej Ławki będzie z Wami.

“Traktuj innych z szacunkiemZaproś ich do zabawySpraw, by zwykły dzień w szkole,Dla KAŻDEGO był klawy”

Autorki: Ilona Szymańska, Karina Kołdra, Joanna Żołnacz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *