Biblioteka

Noc Bibliotek 2018

W dniu 9. 06. 2018 r. odbyła się IV Ogólnopolska Edycja Nocy Bibliotek pt. “RzeczpospoCzyta”. Gminna Biblioteka w Belsku Dużym uczestniczyła w tej akcji po raz drugi. W obchody akcji włączyły się biblioteki szkolne z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II p. Ewa Jakubiak i p. Natalia Łyjak z Publicznego Gimnazjum im. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Belsku Dużym.

Impreza rozpoczęła się o godz. 18:00. Zaproszeni zostali specjalni goście tacy jak powieściopisarka p. Małgorzata Gutowska – Adamczyk i historyk, regionalista p. Remigiusz Matyjas. Na prelekcję przybyli Czytelnicy, którzy po prezentacji mogli zakupić książki z autografem autorskim. Uczestnicy prowadzili z pisarzami konwersacje i pytali o sprawy, którymi byli zainteresowani.

Pani Małgorzata Gutowska – Adamczyk przedstawiła swój dorobek piśmienniczy. Objaśniła iż powieści te napisane są na kanwie historycznej i ubarwione fantazją literacką.

Z okazji obchodów jubileuszu odzyskania niepodległości 100 – rocznicy p. Remigiusz Matyjas autor znanej książki o gminie Belsk Duży pt. “Radości i smutki Belska Dużego”, “Powiat grójecki w okresie drugiej Rzeczpospolitej”, “Grójecka nieprowincja”, “Smak XX w.” oraz “Kult Matki Bożej Lewiczyńskiej (XVII – XVIII w.) – cuda i wyznawcy”. Podczas prelekcji przybliżył postać Bazylego Walickiego fundatora kościoła w Belsku Dużym. Skupił się przede wszystkim na osobie księcia Zdzisława Lubomirskiego, który przyczynił się do odzyskania niepodległości w roku 1918. Współpracował on z Józefem Piłsudskim, Ignacym Janem Paderewskim i innymi patriotami, którzy niezłomnie działali na rzecz odrodzenia wolnej Polski.

Pani Marianna Kornaszewska podziękowała pisarzom za uświetnienie naszego wieczoru bibliotecznego. W późniejszych godzinach młodzież z Szkoły Podstawowej uczestniczyła w grach i zabawach. Noc Bibliotek zakończyliśmy o godz. 24:00.

Wszystkim naszym Czytelnikom dziękujemy za przybycie na spotkania autorskie. Uważam, że czas ten spędziliśmy pożytecznie i przyjemnie.

Zapraszamy wszystkich chętnych  za rok.

Autor: Agnieszka Krawczak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *