Ludzie Samorząd

Pamiętają o powstańcach i Lubomirskim

Podczas ostatniej sesji rady gminy, 21 marca br. belscy radni podjęli uchwały o nadaniu nazwy rondu w Belsku Dużym oraz ulicy w stronę Małej Wsi.

Rondo w Belsku Dużym będzie nosić nazwę Ronda Powstańców Styczniowych. Pamięć o Powstańcach Styczniowych jest żywa wśród mieszkańców gminy. Jedna ze szkół – PSP Łęczeszyce nosi imię jednego z ich dowódców – Romualda Traugutta. Także w Belsku Małym pochowany jest oddział dragonów wraz z dowódcą kapitanem Apolinarym Młochowskim.

Ulica prowadząca od Ronda Powstańców Styczniowych do Małej Wsi będzie ulicą Zdzisława Lubomirskiego. W uzasadnieniu podkreślono zasługi księcia Zdzisława Lubomirskiego, który pochowany jest na terenie przy kościele pw. Świętej Trójcy w Belsku Dużym. Właściciel dóbr Mała Wieś był m.in. Prezydentem Warszawy, a także członkiem Rady Regencyjnej.

Wniosek o nadanie nazwy rondu oraz ulicy złożył Komitet Organizacyjny ds. Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Jak czytamy w uchwałach, wejdą one w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia ich w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *