Kultura

Premiera książki dr Remigiusza Matyjasa

6 lutego 2020 r. w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej im. W.S. Laskowskiego w Grójcu odbyło się spotkanie autorskie pana Remigiusza Matyjasa. Promocja najnowszej książki pt. “Wyznania ratuszowych duchów” zgromadziła w grójeckiej bibliotece wielu mieszkańców miasta i okolic.

Gospodarzem spotkania był burmistrz Grójca pan Dariusz Gwiazda oraz dyrektor biblioteki pani Kinga Majewska. Niezwykle ciekawe wystąpienie autora książki zachęciło zgromadzonych do lektury najnowszego dzieła o Grójcu. Wydanie utworu było, jak podkreślił pan burmistrz, zwieńczeniem oficjalnych obchodów 600-lecia otrzymania praw miejskich. Sam dr Remigiusz Matyjas o swoim najnowszym dziele powiedział: “Moją ambicją jest maksymalnie głębokie zbadanie tkanki historycznej, wszystkich epok i sfer życia, w celu stworzenia jak najpełniejszego obrazu dziejów Grójca”. Dodał również, żeby obecny utwór potraktować jako pierwszy tom dziejów miasta. Autor w zajmujący i widowiskowy sposób scharakteryzował swoją pracę nad książką. Udzielił “wskazówek” jak należy podejść do czytania utworu. Zwrócił przede wszystkim uwagę na miejsca, czasy oraz ludzi związanych Grójcem. I tu właściwie zaczyna się opowieść, która wykracza poza bramy miasta. Okazuje się bowiem, że Grójec to ważne wydarzenia historyczne, znani ludzi nie tylko w małym miasteczku. Lektura istotna dla mieszkańców ziemi grójeckiej z wielu powodów.

Dzięki historykowi, regionaliście dr Remigiuszowi Matyjasowi Grójec odzyskuje swoją historię. Uwieczniona na kartach książki, jest niepodważalnym dokumentem minionych czasów. Nie tylko świetnie napisana – wiarygodnie, oryginalnie, z humorem, ale także pięknie wydana i opatrzona unikatowymi zdjęciami.

Na spotkaniu gościło wielu mieszkańców Grójca, miłośników twórczości pana Remigiusza Matyjasa. Nie zabrakło także poety ziemi grójeckiej pana Kazimierza Kochańskiego wraz z małżonką, pana Andrzeja Roli – Stężyckiego, przedstawicieli wydziału oświaty z gminy Grójec z przewodniczącym panem Karolem Biedrzyckim. Wśród zgromadzonej publiczności obecna była także pani dyrektor PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie pani Marzena Jakóbowska – Kępka z delegacją nauczycieli placówki, a także pani Emilia Tomasiak z gminy Belsk Duży. Po spotkaniu można było zakupić książki, otrzymać autograf, a także porozmawiać z autorem. Całości dopełniły pamiątkowe fotografie i oryginalny tort na podsumowanie przesympatycznego wieczoru.

Luiza Wójcik/PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *