Samorząd

Setki flag na stulecie Niepodległości

Obchodzony 2 maja Dzień Flagi Narodowej to jedno z najmłodszych świąt państwowych Rzeczpospolitej Polskiej. Jest to święto o charakterze patriotycznym ustanowione w 2004 r. ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004. Ma ono popularyzować wiedzę o symbolach narodowych i polskiej tożsamości. W tym dniu nasza flaga powinna być także symbolem jednoczącym rodaków na całym świecie, stanowiąc widoczny symbol naszej przynależności narodowej.

Z tej okazji Władysław Piątkowski i Rada Gminy Belsk Duży z inicjatywy Komitetu organizacyjnego ds. obchodów 100 lecia odzyskania Niepodległości przekazali sołtysom biało – czerwone flagi dla mieszkańców. Będą one rozdawane podczas spotkań sołtysów z mieszkańcami.

– Flaga to jeden z symboli narodowych. Jest oznaką naszej pamięci o wydarzeniach historycznych ważnych dla kraju i narodu, chcielibyśmy, aby powiewała w tym wyjątkowym roku, w którym świętujemy Jubileusz odzyskania Niepodległości, podkreślał Wójt Władysław Piątkowski.

– Od niedawna kiedy to Sejm znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, symbole narodowe można uwidaczniać bez ograniczeń. Oznacza to, że mogą być one użyte kiedy tylko chcemy, pod jednym warunkiem-że otoczy się je należną czcią i szacunkiem, podkreślał Bogusław Sikorski podczas wręczania flag narodowych.

Autor: E. Tomasiak
Urząd Gminy Belsk Duży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *