Edukacja

Spotkania autorskie

14 maja 2018 r. w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wacława Skarbimira Laskowskiego w Grójcu odbyło się spotkanie z panią Agnieszką Frączek – poetką,  językoznawcą, germanistką i leksykografem, a także popularyzatorką wiedzy o współczesnej polszczyźnie.

W ramach programu “Czytam, wiec wiem” realizowanego w PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie we współpracy z grójecką biblioteką dzieci z Akademii Przedszkolaka “Krasnal” oraz uczniowie zaborowskiej podstawówki mieli wyjątkową okazję wzięcia udziału w dwóch spotkaniach z panią Agnieszką Frączek. Najmłodsi uczestniczyli w warsztatach jak powstaje książka. Dowiedzieli się także od autorki co najbardziej inspiruje do pisania wierszy dla dzieci. Pani Agnieszka Frączek czytała specjalnie dla nich swoje utwory, a także podzieliła się refleksjami na temat najnowszego tomiku wierszy “Za płotem z ostów”.  Mile zaskakując poetkę Julia i Mikołaj (kl. 0) wyrecytowali wiersze autorki nagrodzone na konkursie recytatorskim. Uczniowie klasy I zrewanżowali się pamiątkowym albumem wykonanym do książki pani Agnieszki Frączek “Dobre obyczaje”. Przedszkolaki natomiast wręczyły poetce plakat nawiązujący do ich ulubionej bohaterki – kaczuszki Omi.

Drugie spotkanie z uczniami klas IV – VII pani Agnieszka Frączek poprowadziła w zdecydowanie poważniejszym klimacie. Warsztaty dotyczyły kultury żywego słowa oraz często spotykanych błędów językowych. Autorka i propagatorka współczesnej poprawnej polszczyzny tropiła błędy językowe najczęściej pojawiające się w potocznym języku nie tylko dzieci. To już kolejne spotkanie zaborowskiej młodzieży o grzeczności językowej. Tropienie byków jest niekiedy dobrą zabawą, pod warunkiem oczywiście, że można się przy okazji wykazać wiedzą. Uczniowie klas IV – VII w ramach realizowanego programu zapoznali się z cyklem “językowych” i typowo “polonistycznych” książek pani Agnieszki Frączek. Spotkanie więc przebiegło w “naukowej” atmosferze. Utwory poświęcone polszczyźnie opatrzone komentarzem autorki utrwaliły słuchającym to, co najważniejsze – “Dbaj o język polski!”. Teraz już nikt nie ma wątpliwości czy mówimy “chłopaki”, czy “chłopacy?”. A wy to wiecie? Zapraszamy do lektury utworów pani Agnieszki Frączek.

Na zakończenie były wspólne zdjęcia i wspaniałe książki z dedykacjami.

Serdeczne podziękowania składamy pani Kindze Majewskiej – dyrektor MGBP im. W.S. Laskowskiego w Grójcu, dzięki której mieliśmy możliwość wzięcia udziału w spotkaniach z poetką.

Autor: “Uczniak” PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *