Harcerstwo

Światło nadziei

„Światło Nadziei” – takie hasło towarzyszy tegorocznemu przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju.

Człowiek potrzebuje nadziei. Bez wiary w to, że jego położenie może się poprawić lub losy innych mogą być lepsze, istota ludzka nie ma przecież motywacji do tego, aby czynić dobro. […] Rok 2021 dla wielu z nas był momentem krytycznym, kryzysowym – doświadczyliśmy niepewności dotyczącej przyszłości, obawy o zdrowie nasze lub bliskich, trudnych sytuacji zawodowych i wielu innych problemów. […] to właśnie nadzieja pozwala nam pamiętać, że nawet najczarniejsze noce w pewnym momencie się kończą. /zhp.pl/

Betlejemskie Światło Pokoju zapłonęło po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Odbierane ono jest z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie transportowane do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Austrii ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Światło jest przekazywane przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Otrzymuje je od słowackich skautów. Odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód.

Harcerze ze Szczepu im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego przekazują go społeczności Gminy Belsk Duży od 2010 roku.

Rokrocznie trafia ono do Włodarzy Gminy, parafii, szkół, instytucji gminnych, samorządowych, jednostek gminnych, Przyjaciół Szczepu oraz społeczności Gminy.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *