Edukacja

TyDzień Kropki w belskiej podstawówce

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, już po raz drugi wyjątkowo kreatywnie rozpoczyna rok szkolny. A to wszystko za sprawą coraz chętniej celebrowanego w Polsce i na świecie – „Dnia Kropki”.

To zabawnie brzmiące święto przypada na 15 września i ma związek z małą książeczką Petera H. Reynoldsa „Kropka”. Krótka, prosta historia niewierzącej w siebie kilkuletniej Vashti, staje się motorem napędowym do różnorodnych działań mających na celu pobudzanie kreatywności i poszukiwanie talentów drzemiących w każdym z nas.

Uczniowie belskiej podstawówki świętowali od poniedziałku do piątku, wcielając w życie jeden z kierunków polityki oświatowej na rok szkolny 2018/2019, czyli kształcenie rozwijające samodzielność, kreatywność i innowacyjność uczniów.

W poniedziałek, poznali bohaterkę tego święta – posłuchali lub obejrzeli historię o kropce. Powstało mnóstwo prac plastycznych – zaczynając od abstrakcji tworzonych przez przedszkolaki, poprzez geometryczne wyklejanki oraz wspomnienia z wakacji rysowane na talerzykach na świetlicy szkolnej, aż po kropkowe arcydzieła i „ożywiane” aplikacją Quiver kropki pełne talentów. „Kropki” w postaci piłek, ringo, obręczy, hula hoop królowały także na zajęciach sportowych. Bardzo aktywnie i na wielu płaszczyznach świętowały przedszkolaki – odbyły się m.in. zabawy matematyczne, gry i zabawy rytmiczno-muzyczne, plastyczne, malowanie buziek i wiele innych. Uczniowie klas I-III pochwalili się swoimi talentami na specjalnie przygotowanej dla nich tablicy, zaś szkolny zespół do spraw gazetek szkolnych zadbał o gazetkę ścienną na parterze. Na świetlicy królowały gry planszowe z kropką w tle, prace plastyczne i zabawy integracyjne. Starsi uczniowie na godzinach wychowawczych mieli okazję porozmawiać o swoich mocnych stronach i talentach.  Na wysokości zadania stanął także Samorząd Uczniowski urządzając szkolne „polowanie” na kropki z cytatami motywującymi. Wystarczyło znaleźć odpowiednio oznaczone kółeczko, zapamiętać cytat i powiedzieć go opiekunom SU, którzy w zamian serwowali okrąglutkie cukiereczki. W piątek wielu uczniów i nauczycieli założyło modne w tym sezonie stroje w groszki, a Samorząd Uczniowski przygotował szkolną fotobudkę z gadżetami w kropki. Wszystkie działania zostaną zrelacjonowane na platformie etwinning, gdyż szkoła dołączyła do ogólnopolskich obchodów Dnia Kropki 2018.

Mamy nadzieję, że to pozytywne świętowanie rozbudzi kreatywność oraz chęć do pracy i rozwoju naszych uczniów i da im siłę do pokonywania swoich słabości, a także dużo wiary w siebie, tak aby mieli odwagę postawić swoją „kropkę”. Nie zapominajmy, że każdy ma talent i …… kropka!

Autor: PSP im. Jana Pawła II w Belsku Dużym

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *