Edukacja

Ziemia grójecka – nieznane szlaki…?

5 czerwca 2018 roku uczniowie PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie wyruszyli na kolejną już wycieczkę po Grójecczyźnie. Po ziemi grójeckiej oprowadzał zaborowską młodzież szkolny historyk pan Krzysztof Wójcik.

Pierwszym punktem wycieczki był Goszczyn. Poznaliśmy historię miejscowości, traktu królewskiego, a także kościoła oraz zasłużonego dla ziemi grójeckiej Józefa Orzechowskiego. Był on pierwszym posłem do sejmu i reprezentował ziemię grójecką w tych trudnych dla Polski czasach, gdy kształtowała się niepodległość. Zapaliliśmy znicz pamięci na jego grobie, ponieważ jest pochowany właśnie na goszczyńskim cmentarzu.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był dworek w Dylewie. Zostaliśmy tam powitani przez właścicielkę zabytkowej posiadłości. Obejrzeliśmy archiwalne zdjęcia jeszcze z czasów budowy i lat świetności posiadłości. Zapoznaliśmy się też z ciekawym drzewostanem, który jest objęty ochroną. Wysłuchaliśmy interesującej relacji na temat budowy pałacyku i okresu w jakim powstał. Miłe chwile spędziliśmy nad rzeką Dylówką, zwaną dawniej Czarną Wodą. Zobaczyliśmy jedyne w okolicy paralotniowe lądowisko, które przygotowane jest właśnie w Dylewie.

Potem udaliśmy się do jednego z czterech miast powiatu grójeckiego – Mogielnicy. Pierwszym zwiedzanym miejscem w miasteczku był kierkut. Sporo dowiedzieliśmy się o historii, zwyczajach panujących wśród Żydów i o tym, jak wpłynęli na rozwój Mogielnicy. Jak potoczyły się ich losy po II wojnie światowej. Mogliśmy zobaczyć wznoszoną bożnicę. Poznaliśmy także ciekawostki i tradycje siedemsetletniego miasteczka. Odwiedziliśmy zabytkowy kościółek na cmentarzu oraz kościół św. Floriana. Zapaliliśmy znicze upamiętniające poległych w obronie naszej ojczyzny. Nie zabrakło też czasu na słynne mogielnickie lody. Odwiedziliśmy więc klimatyczną, starą cukiernię, gdzie powstają jedyne w swoim rodzaju oryginalne lody. Modliliśmy się przy grobie generała Wincentego Dobieckiego oraz Antoniego Orzechowskiego zamordowanego w Katyniu. Poznaliśmy postać profesora Franciszka Strynkiewicza – rzeźbiarza, który do końca swych dni tworzył w swojej mogielnickiej pracowni.

Ostatnim odwiedzonym przez nas miejscem było Nowe Miasto nad Pilicą. Niektórzy byli w tej miejscowości po raz pierwszy. Zwiedziliśmy muzeum bł. Honorata Koźmińskiego oraz wysłuchaliśmy interesującej relacji związanej z jego życiem i działalnością. Zwiedziliśmy nowomiejski park i z żalem obejrzeliśmy wyniszczony pałac, po którym jeszcze teraz widać było pozostałości jego dawnego uroku.

Kolejna już z cyklu wycieczka po ziemi grójeckiej (w nawiązaniu do imienia nadanego naszej szkole) z pewnością była udana. Oczywiście zakończyła się wspólnym posiłkiem w nowomiejskiej pizzerii oraz pamiątkowymi zdjęciami.

Zapraszamy do obejrzenia obszernej fotogalerii na naszej stronie internetowej pspzaborow.pl

Samorząd Uczniowski PSP im. Ziemi Grójeckiej w Zaborowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *