Kościół Samorząd

Dożynki powiatowe w Lewiczynie

W dniu 2 września w Lewiczynie odbyły się Dożynki Powiatowe.
“Dożynkowe święto to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań za zbiory. To tradycja wspólnego świętowania jednoczy nas co roku. Dziękujemy wspólnie za codzienną pracę i wytrwały trud towarzyszący pracy rolnika.
Święto plonów przypomina nam, że dzięki miłości polskiego rolnika do ziemi mogła się odrodzić polska państwowość. W tym wyjątkowym roku Jubileuszu 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości pamiętamy, że ręce polskiego rolnika, które co dzień wydobywają chleb powszedni dla siebie i innych, w chwilach zagrożenia były gotowe, aby tej ziemi strzec i bronić.
Zmienia się Polska, tak jak i polska wieś, ale nadal praca rolnika jest podstawą z której czerpiemy na co dzień. To dzięki Wam codziennie na naszych stołach nie brakuje chleba.” Tymi słowami witał wszystkich Wójt Władysław Piątkowski w dniu 2 września na Dożynkach Powiatowych w Lewiczynie w gościnnej gminie Belsk Duży.
Tradycyjnie uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem dziękczynnym celebrowanym przez ks. kard. Kazimierza Nycza, przy oprawie muzycznej chóru „Cor Matris” pod kierownictwem Marcina Pyry, poprzedzone odczytaniem listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy przez ks. Kanonika Andrzeja Juńczyka.
Nie zabrakło obrzędu wspólnego dzielenia chlebem, występu zespołu ludowego, zebrani mogli bawić się przy dobrej muzyce w wykonaniu zespołów Polska Abba i Łzy, skosztować regionalnych potraw, czy obejrzeć wystawę motocykli.
W tym roku przepiękny tradycyjny wieniec dożynkowy zaprezentowały panie z sołectwa Mała Wieś wspólnie z panią sołtys Mirosławą Cieślak, a do stoiska Gminy Belsk Duży zapraszały panie ze Stowarzyszenia Seniora „Relaks”. Ich aranżacja stoiska zachwyciła komisję konkursową i zdobyła III miejsce w konkursie na najładniejsze stoisko. One też zapraszały gości uroczystości dożynkowych do kosztowania smakołyków z domowej kuchni.
Kolejki zwiedzających ustawiały się do degustacji potraw konkursowych: zupy krem z cukinii, babcinego ciasta drożdżowego, ogórków konserwowych oraz leczo, domowych ciast, chleba ze smalcem z ogórkami małosolnymi, tradycyjnych wędlin i pasztetów. Dużym powodzeniem cieszyły się słodkości ufundowane przez firmę Ferrero dla najmłodszych, soki owocowe z firmy Aktiv z Belska Dużego i Arno z Lewiczyna oraz sezonowe owoce ufundowane przez firmę Polsad z Lewiczyna.
Autor: Emilia Tomasiak
Urząd Gminy Belsk Duży

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *