Edukacja

Pamiętają o patronie

16 października 2017r. minęło dziesięć lat od śmierci księdza Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. O swoim patronie pamiętali uczniowie i nauczyciele Publicznego Gimnazjum w Belsku Dużym.

Grono pedagogiczne i uczniowie tego dnia odwiedzili kryptę w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, w której spoczywa ksiądz Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski. Pochowany jest tam również prezydent Ryszard Kaczorowski – patron Szczepu Drużyn Harcerskich w Belsku Dużym.

Uczniowie tego dnia wzięli również udział w Mszy Świętej za Patrona, która odbyła się w Kościele Św. Anny na Krakowskim Przedmieściu.

Po mszy uczniowie udali się do siedziby Wspólnoty Polskiej by wziąć udział w konferencji „Świadek i wychowawca – postać ks. prałata Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego”. Podczas mitingu głos zabrała również dyrektor gimnazjum – pani Janina Pawełek, która wspominała zmarłego dziesięć lat temu Zdzisława Peszkowskiego.

Uczniowie i harcerze z gimnazjum uczestniczyli również we mszy świętej za ks. Peszkowskiego w rocznicę jego śmierci. Odbyła się ona w niedzielę 8 października 2017 r. w Archikatedrze pod wezwaniem Świętego Jana na Starym Mieście w Warszawie. Mszy przewodniczył bp Piotr Jarecki.

Ksiądz Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski zmarł 8 października 2007 w szpitalu w warszawskim Aninie. Jego pogrzeb odbył się 16 października 2007. Liturgii mszy św. przewodniczył abp Kazimierz Nycz, homilię prymasa Polski Józefa Glempa wygłosił bp Piotr Jarecki, a w uroczystościach uczestniczyli Prezydent RP Lech Kaczyński, ostatni Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Info: własne / gimbel.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *