Sadownictwo

Sadownicy będą protestować?

Prezes Związku Sadowników RP, Mirosław Maliszewski zapowiada, że niskie ceny wiśni mogą zmusić sadowników do protestu.

“To, co w tym roku wyprawia przemysł przetwórczy woła o pomstę do nieba. Jeszcze nie zaczęły się zbiory wiśni, a cena spada na łeb na szyje. Każdego dnia jest o kilka- kilkanaście groszy niższa. Dostaw nie ma, cena w dół. Na normalnym rynku jest zupełnie odwrotnie. Puste magazyny i zapotrzebowanie na przetwory na rynkach zewnętrznych dawały nadzieję przed rozpoczęciem skupu na „normalność”. Nic z tych rzeczy. Przetwórcy postanowili odbić sobie za ubiegły rok.

Na domiar złego znacząco wzrosły koszty zbioru i obowiązki dla plantatorów w związku z zatrudnianiem cudzoziemców. Zamiast zrywać owoce, sadownicy stoją w kolejkach w urzędach, bojąc się kar. To jest chore.

Nie widac większego zainteresowania ze strony Ministerstwa Rolnictwa i samego Ministra. System umów kontraktacyjnych został zimą zaprzepaszczony i właściwie poza protestem nie mamy możliwości skutecznej metody oddziaływania na zakłady.. Wszystko wskazuje więc, że będzie on konieczny. I to zarówno pod zakładami, jak też w Warszawie.

Zespół roboczy, w którym uczestniczą przedstawiciele Związku Sadowników RP nie jest w stanie wypracować rozwiązań, które szybko poprawiłyby sytuację.”

Mirosław Maliszewski

 

Cena wiśni na mrożenie waha się teraz od 0,80 do 1,30 zł za kilogram. Wiśnia PW kosztuje od 0,50 do 0,60 zł/kg… Jest to cena poniżej oczekiwań sadowników.

Źródło: polskiesadownictwo.pl
Fot: ogrodnik.sklep.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *