Edukacja

Święto Niepodległości – Wolności

10 listopada w sali widowiskowej OSP w Belsku Dużym odbył się spektakl patriotyczny poświęcony 99. rocznicy Odzyskania Niepodległości.

W przeddzień Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości uczniowie Publicznego Gimnazjum im. ks. Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego w Belsku Dużym przygotowali uroczysty spektakl. Na sali widowiskowej OSP w Belsku Dużym zgromadzili się uczniowie gimnazjum, mieszkańcy Belska Dużego i okolic, a także zaproszeni goście na czele z Wójtem Gminy Belsk Duży – panem Władysławem Piątkowskim oraz przewodniczącym Rady Gminy – panem Bogusławem Sikorskim.

Tego dnia uczniowie “Gimbela” recytowali oraz śpiewali pieśni patriotyczne. Na koniec swoich występów zaprezentowali ciekawy układ taneczny z biało-czerwonymi płótnami, z których na koniec złożyli flagę Polski.

Po spektaklu nastąpiło złożenie kwiatów przy grobie księcia Zdzisława Lubomirskiego, który spoczywa w pobliżu kościoła parafialnego w Belsku Dużym. Wieńce złożyli uczniowie Publicznego Gimnazjum, harcerze oraz belscy samorządowcy na czele z Wójtem Władysławem Piątkowskim oraz przewodniczącym Rady Gminy – Bogusławem Sikorskim.

Zdzisław Lubomirski – polski prawnik, prezydent Warszawy, właściciel dóbr w Małej Wsi. To właśnie z jego inicjatywy 7 października 1918 roku, po 123 latach została ogłoszona polska deklaracja niepodległości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *